1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
igor_vitrenko [27]
3 years ago
6

Geometry 1-3 Answers if u can

Mathematics
1 answer:
Wewaii [24]3 years ago
5 0

The answer are:

1.D

2.C

3.A

Explanation is in above pictures.

You might be interested in
After stepping into your room with unusual lighting Michaels pupil has a diameter of 6 millimeters.What is the pupils radius
Leokris [45]
To find radius just divide diameter by 2
So the answer will be
6 divide 2 = 3mm
8 0
3 years ago
Does anyone know how to do this
Ksenya-84 [330]
The numbers on the top depend on how many sides a dice has. Hope this helps.

6 0
2 years ago
Tell whether the lines for the pair of equations are parallel, perpendicular, or neither
attashe74 [19]

Answer:

they are parallel to each other

5 0
3 years ago
Leslie need 48 ounces of charcoal. How many pounds should she buy?
andreyandreev [35.5K]
16 ounces= 1 pound
48÷16=3
3 pounds
7 0
3 years ago
Help ASAP ILL GIVE 10 POITNS TO ANYONE THAT WILL HELP
DIA [1.3K]
End answer is five hundred and 6

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • This question please
    8·1 answer
  • What is the indicated variable for p= irt
    12·1 answer
  • For the function m(n)=4n-7, when m is 9 what is n?
    15·1 answer
  • What is the area of the figure, and please show the steps?
    10·2 answers
  • What is a outlier for mathematics
    14·2 answers
  • What is the equation representing
    13·2 answers
  • Sandra bought 5 pounds of sweet potatoes for $6.80. What is the cost per pound of the sweet potatoes?
    11·1 answer
  • Any late night peeps still awake?
    6·1 answer
  • How to I write a one solution function??
    8·1 answer
  • JO. Jeff buys 3 boxes of cereal for $2. 99 each a gallon of
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!