1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
IceJOKER [234]
3 years ago
6

A file that is 256 megabytes is being downloaded. If the download is 17.3% complete, how many megabytes have been downloaded? Ro

und your answer to the nearest tenth.
Mathematics
1 answer:
dexar [7]3 years ago
6 0
If i did my math right it should be 44.3
You might be interested in
A can of pineapple has a height of 13 cm and a diameter of 10 cm, What is the surface of the label that is on it in cm^2
labwork [276]

Answer:

408.46cm^2

Step-by-step explanation:

Given data

Height= 13cm

Diameter= 10cm

Radius= D/2= 10/2= 5cm

The area of the curved surface will be = 2πr × h = 2πrh

substitute

Area of the curved surface = 2πrh= 2*3.142*5*13

Area of the curved surface = 2πrh= 408.46cm^2

Hence the area of the curve surface is 408.46cm^2

3 0
3 years ago
Determine the perimeter
nordsb [41]

Answer:

139

Step-by-step explanation:

14+14+28+33+33+17 = 139

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Solve for m in V = 3x + 2m - y.
jok3333 [9.3K]

Answer:

\large\boxed{m=\dfrac{V+y-3x}{2}}

Step-by-step explanation:

3x+2m-y=V\qquad\text{add}\ y\ \text{to both sides}\\\\3x+2m-y+y=V+y\\\\3x+2m=V+y\qquad\text{subtract}\ 3x\ \text{From both sides}\\\\3x-3x+2m=V+y-3x\\\\2m=V+y-3x\qquad\text{divide both sides by 2}\\\\\dfrac{2m}{2}=\dfrac{V+y-3x}{2}\\\\m=\dfrac{V+y-3x}{2}

8 0
3 years ago
Find the 31st term of the sequence 12,16,20
Natali [406]

Answer:

136

Step-by-step explanation

multiply 4 by 31 and add 20

6 0
3 years ago
Adam has $21 to spend on three pencils. After buying them he had $9. How much did each pencil cost?
Mice21 [21]

Answer:

Each Pencil Cost 4 Dollars

Step-by-step explanation:

First you can subtract 21 by 9 to get 12 dollars which shows how much he spent.

Second you can divide 12 by 3 to get 4 dollars spent. So he spent 4 dollars on each pencil.


6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How can patterns be used to determine products of a number and a power of 10?
    8·2 answers
  • Please answer right away
    9·1 answer
  • Yesterday,Bethany sent 60 messages. She said that 15% of those messages were to her best friend. How many text messages did Beth
    12·1 answer
  • 12. Which equation describes the line with a slope of 2 that contains the point (4, -3)?
    6·1 answer
  • Shauna spent $175 on a pair of shoes.She spent 1/9 of the remaining money on a shirt.If he still had 4/7of his moneyleft,how muc
    9·1 answer
  • 50 points if you answer correctly
    11·2 answers
  • I need help please?!!!!!
    8·1 answer
  • I need help with this
    13·1 answer
  • Identify the domain and range of each function. y = 4^x-5 + 3
    12·2 answers
  • Jennifer and Jane are best friends. They placed a map of their town on a coordinate gridand found the point at which each of the
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!