1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
taurus [48]
2 years ago
12

How much money invested at 5% compounded continuously for 3 years will result in $820

Mathematics
1 answer:
nikitadnepr [17]2 years ago
4 0
820=P(1.05)^3
P=708.35

I'm sorry I don't know how explain but that is the answer to the problem; 708.35
You might be interested in
Can someone help me please
rusak2 [61]

9514 1404 393

Answer:

  see attached

Step-by-step explanation:

The sum is formed by adding corresponding elements. For example, the lower right element (row 3, col 3) of the sum is 5+4 = 9

3 0
3 years ago
On a test, George was asked to find the square root of 0.45.
Natali5045456 [20]

Answer:

The square route of 0.45 is 0.7.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
A map is drawn to scale so that a length of 1 centimeter on the map represents an actual distance of 3
timofeeve [1]

Answer:

60 kilometers

Step-by-step explanation:

<em>1</em><em> </em><em>centimeter</em><em> </em><em>=</em><em> </em><em>3</em><em> </em><em>kilometers</em><em> </em>

<em>2</em><em>0</em><em> </em><em>×</em><em> </em><em>3</em><em> </em><em>=</em><em> </em><em>6</em><em>0</em><em> </em>

5 0
2 years ago
Mia wants to purchase a pair of jeans. The first time she saw the jeans, they were priced at $36. When she goes back to make the
jasenka [17]

Answer: D

Step-by-step explanation:

1. Subtract 36 to 28.80

2. Divide the answer to the first price (36.00)- 7.5 divided by 36.00 or 36

3. When you calculate and find the answer as a decimal, then make it into a percentage

So if... you divide 7.5 divided by 36, you get the decimal of 0.2, and when you move the decimals two places only, you get your answer of 20%.

Hopefully it helped you!. Have a good day :-).

8 0
2 years ago
Please help me( '人' )​
love history [14]

Answer:

S(1,2)

Step-by-step explanation:

The value that is being altered is the y value if you go from Q to T and then T to S. The x value = 1 and remains the same for point S.

To go from Q to T, you go from 8 to 5 on the y value. Remember x remains the same. That's three units (8 - 5 = 3)

To go from T to S must be 3 units as well, since the small diagonal is bisected. 5 - 3 = 2 is the answer.

So point S is noted as S(1,2)

4 0
1 year ago
Other questions:
  • Select all of the quadrants that the parabola whose equation is x = y² + 1 occupies.
    13·2 answers
  • In a survey 230 people were asked their favorite color and 20% of the people surveyed choose blue. How many people choose blue?
    11·1 answer
  • A publisher sells 10^6 copies of a new book. Each book has 10^2 pages. How many pages total are there in all of the books sold?
    8·1 answer
  • -x-8+14x=-34 solve for x
    8·2 answers
  • A package of 3 pairs of insulated socks costs $23.37. What is the unit price of the pairs of socks?
    8·1 answer
  • What is the value of st divided by (6r) if r =5 and t =45
    7·1 answer
  • How many pushups someone can do can be correlated to the distance they run. The regression equation for this is pushups = 0.72 +
    11·1 answer
  • Justin plans to spend $35 on sports cards. Regular cards cost $4.50 per pack and foil cards cost $6.00 per pack Which inequality
    13·1 answer
  • HELP NEEDED ASAP! I NEED HELP ASAP !! IF YOU ANSWER WITHOUT ACTUALLY ANSWERING AND ONLY FOR POINTS YOU WILL BE REPORTED!!
    8·1 answer
  • Write the recursive definition for the geometric sequence. Then write the exponential equation using regression
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!