1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Wewaii [24]
3 years ago
5

During 2017, William purchases the following capital assets for use in his catering business:

Business
1 answer:
mamaluj [8]3 years ago
3 0

Answer:

$21,640.

Explanation:

So, we are given the following data or parameters or information which is going to assist us in solving this question/problem:

=> "New passenger automobile (September 30) = $61,600."

=> "Baking equipment (June 30) = 18,480"

=>" William decides to use the election to expense on the baking equipment (and has adequate taxable income to cover the deduction) but not on the automobile (which has a 5-year recoveryand he also uses the MACRS accelerated method to calculate depreciation but elects out of bonus depreciation. "

=> "Assume he has adequate taxable income."

Therefore, if we are to follow the rules of the Internal Revenue Services, the new passenger automobile that is the depreciable limit = 11,160 - 8000 = 3,160.

Hence, the maximum depreciation deduction = Baking equipment + depreciable limit = 18,480 + 3,160 = $21,640.

You might be interested in
Smythe Co. makes furniture. The following data are taken from its production plans for the year.
PtichkaEL [24]

Answer:The hazardous waste disposal cost per unit  for chair and table respectively is $2.83 and $1.54

Explanation:

From the question, If cost are assigned at a rate based on direct labor hours, then the  total disposal cost for chairs is

total disposal cost for chairs =Direct labor hours required for chairs/Total Direct labor hours required for both furniture x Hazardous waste disposal costs

268,000/ 268,000+16,400  x 615,000

= 268,000/ 284,400  x  615,000

===$595,535.865

and for tables for  is

total disposal cost for tables=Direct labor hours required for tables /Total Direct labor hours required for both furniture x Hazardous waste disposal costs

16,400 / 268,000+16,400  x  615,000

= 16,400 / 284,400  x 615,000

===$35,464.135

The hazardous waste disposal cost per unit  for chair and table respectively is

For chair ====total disposal cost for chairs/ Expected production of chairs

$595,535.865/210,000 units= $2.83

For table ====total disposal cost for table/ Expected production oftable

$35,464.135/23,000 units=$1.54

4 0
3 years ago
A "price taker" is a firm that Question 8 options: does not have the ability to control the price of the product it sells. does
Masja [62]

Answer:

Does not have the ability to control the price of the product it sells

Explanation:

A price taker is a firm that doesn't have the ability to control the price of the product they sell.

Price taker exist in a perfectly competitive market where individual firms cannot dictate prices of goods and services.

A perfectly competitive market is characterised by

1) presence of large number of buyers and sellers.

2) There is free entry and exit.

3) Sellers sell homogenous product, that is, identical product.

4) Buyers have access to information.

In contrast to price taker, we also have price makers who have the ability to control the prices of product they sell.

6 0
3 years ago
A research scientist with a major pharmaceutical firm in New Jersey is caught passing on sensitive information, worth millions o
Mnenie [13.5K]

Answer:

Corporate espionage.

Explanation:

Corporate espionage is the act of utilizing espionage techniques for business or financial purposes. We normally consider "espionage" regarding spies taking a shot at benefit of one government attempting to get data about another.

7 0
3 years ago
Suppose Charlene Brewster has timesâ (in seconds) of 8.5â, 8.5â, 8.3â, 8.6â, 8.7â, 8.4 and a performance rating of 85â%.
professor190 [17]

Answer:

1. 10s

2. Slower than normal

Explanation:

1. To calculate the normal time, we first take the average of Charlene's observed times:

Average of Charlene's observed time = \frac{(8.5+8.5+8.3+8.6+8.7+8.4)}{6}= 8.5s

Her normal time is therefore: \frac{Average of Charlene's observed time}{performance rating} = \frac{8.5}{0.85} = 10s

2. Since no of Charlene's observed time is higher than normal time of 10s, we can therefore conclude that her work perfomance should be rated as slower than normal.

7 0
4 years ago
Memorial Hospital CEO conducts performance reviews of the hospital's departments and discovered that the average cost of deliver
lora16 [44]

Answer:

Memorial Hospital

From the information on how much the hospital is losing on deliveries, the change in profit for each extra delivery is:

= 16.3%.

Explanation:

a) Data and Calculations:

Average cost of deliveries = $5,000

Average revenue per delivery = $4,300 ($5,000 - $700)

Loss on each delivery = $700

The change in profit for each extra delivery is

= 16.3% ($700/$4,300 * 100)

b) The implication of the above information is that the hospital is losing 16.3% each time it performs a delivery because it cost it $5,000 while it can only receive $4,300 from each patient delivered.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Assume a company pays out $100 in dividends in Year 1. What would the annual growth rate (rounded to the nearest 1%) for dividen
    13·1 answer
  • Which of the following refers to the knowledge and competence of service providers and the ability to convey trust and confidenc
    5·1 answer
  • A company found that an experienced surveyor can survey a roadbed in 33 hours. an apprentice surveyor needs 88 hours to survey t
    13·1 answer
  • An – reflects the amount of one currency required to purchase one unit of another currency. to put it simply, it is the – of for
    9·2 answers
  • Rick is planning to invest the following amounts at 7 percent: $254 at the end of year 1, $412 at the end of year 2, and $1,230
    8·1 answer
  • Use figure 3.4 to answer the following: if the cost of gasoline increased from $3.00 per gallon to $4.00 per gallon and the quan
    15·1 answer
  • How is everyone's day so far?
    15·2 answers
  • What will happen to the equilibrium price and quantity of airline fares as a result of the following two simultaneous changes (a
    14·1 answer
  • A large city zoo provides jobs for over 370 full-time employees and about 600 seasonal workers. The zoo consists of traditional
    7·1 answer
  • Using the transportation method for solving the optimal shipping a product from factories to warehouses, as per text, you should
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!