1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lara31 [8.8K]
3 years ago
9

Wouldthe following expression have aproduct that is less then 3? 3×4/9 yes or no why? ____

Mathematics
1 answer:
djyliett [7]3 years ago
8 0
Yes bc 3 times 4= 12 then divided by 9 it equals 1.3 which is less than 3
You might be interested in
What is the measure of
kipiarov [429]

Answer:

The measure of oh is the measure of the measurements of the measurement periodt

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Please solve for the hypotenuse of a right triangle having legs 6 and 8. *
Arturiano [62]

Answer:

10

Step-by-step explanation:

6²+8²

=100

√100

=10

6 0
3 years ago
Which ratios that are equivalent to 20:12?
n200080 [17]

Step-by-step explanation:

5:6

is your answer.

good morning

have a great day

7 0
2 years ago
Find the missing angle measures in the given rhombus.
jeyben [28]

Answer:

(1) = 38\°

(2) = 90\°

(3) = 90\°

(4) = 38\°

Step-by-step explanation:

The diagonals of a rhombus are perpendicular to each other, so angles (2) and (3) are equal 90°.

To find angle (1), we can use the sum of internal angles in the left triangle with angles 52°, (1), and (2):

52 + (1) + (2) = 180

(1) = 180 - 52 - 90

(1) = 38\°

The diagonals of a rhombus bisects the angles, to the angle next to the angle of 52° is also 52°, then, in the upper triangle, we have:

52 + (4) + 90 = 180

(4) = 38\°

3 0
3 years ago
Mrs. Swanson gives out only one type of candy for Halloween. The local
xxTIMURxx [149]

Answer:

Cost of  18 pounds candy  = $22.5

Cost of 10 pounds candy = $12.5

Cost of 1 pound of candies  = $1.25

Step-by-step explanation:

6 pounds of butterscotch candies cost  $7.50

⇔ 1 pound of same candy costs \frac{7.50}{6}   =   $1.25

Now, we need to find the cost of 18 pounds of candy:

as, the cost of 6 pounds candy = $7.50

⇔   Cost of 6 x 3 =  18 pounds candy =  $7.50 x  3 = $22.5

Cost of 10 pounds candy =  10 x (Cost of 1 pound candy)

= 10 x ($1.25)  = $12.5

The unit rate for butterscotch candies   = Cost of 1 pound of candies

= $1.25

8 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the next number in the sequence?<br> 1, 4, 13, 40, 121,...
    12·1 answer
  • How to solve this equation of the missing sides of the triangle
    11·1 answer
  • If 5x +1/2_&lt; 25 what is x?
    10·1 answer
  • Define the term perpendicular. What kind of angles do perpendicular lines create?
    12·2 answers
  • Solve each equation 5(1-n)=75
    15·1 answer
  • Solve and round answer to nearest hundredth.
    14·1 answer
  • What is ─6d – 10 = 10 – 4d solved for the variable
    12·2 answers
  • The equation of the line of best fit relating age (in years, x) and the median height (in cm, y) of boys is given.
    10·2 answers
  • How do I solve 5x/6=-8 to get the answer
    9·1 answer
  • A store is having a 20% off sale. The final sale price of the items will include 5% sales tax.
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!