1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
viktelen [127]
3 years ago
9

The data set shows the admission prices at several amusement parks. $25, $24, $12, $25, $19, $27. Find the mean absolute deviati

on of the admission prices
Mathematics
1 answer:
I am Lyosha [343]3 years ago
7 0

Answer:

4.33333333

you first have to add all the numbers together then divide by how many numbers there are (6) then subtract the sum of all 6 number from their original number , then add all those then divide by 6 again . (sorry if i did the math wrong you can check it)

You might be interested in
What rule is used to create this sequence
Anuta_ua [19.1K]
The answer is subtract 0.75

Solution: 6-0.75=5.25
5.25-0.75=4.5 and so on
6 0
1 year ago
Read 2 more answers
4xpower of 2 + 9 when x = 2
Darya [45]

Answer:

Yes

Step-by-step explanation:

2+9x2= That means 11 x 2

5 0
2 years ago
Graph y=-2/3x-3 i need help quick
timurjin [86]

Answer: just get gud at math lol

Step-by-step explanation: no

5 0
3 years ago
Mr. franklin paid $33.20 for 8 gallons of gas. What is the price of 1 gallon ?
evablogger [386]
The price of 1 gallon is $4.15. You figure this out by dividing 33.20 by 8.
33.20/8 = 4.15
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
3x + x + x + x − 3 − 2 = 7 + x + x In the equation above, what is the value of x?
algol13

Answer:

x=3

Step-by-step explanation:

3x + x + x + x − 3 − 2 = 7 + x + x

Combine like terms

6x -5 = 7+2x

Subtract 2x from each side

6x-2x -5 = 7+2x-2x

4x-5 =7

Add 5 to each side

4x-5+5 = 7+5

4x =12

Divide by 4

4x/4 = 12/4

x = 3

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Multiple Choice: Please select the best answer
    6·1 answer
  • Simplify the expression 2\3(-4)-(1/6-8/6
    8·2 answers
  • Each marker weighs 10 g. There are 8 markers in a pack. How much do all the markers weigh?
    11·2 answers
  • The number of passengers using a railway fell from 190,205 to 174,989 during a 5-year period. Find the annual percentage decreas
    8·1 answer
  • Help please it is due 4/22/2020
    6·2 answers
  • On a road trip, Maura drove at a speed of 60 miles per hour for the first two hours. She then
    12·1 answer
  • PLSSS HELPPPP I WILLL GIVE YOU BRAINLIEST!!!!!!
    7·1 answer
  • 10t less than 112 is what
    9·2 answers
  • to make lemonade you used 1 quart of water 1 pint of lemon juice and 9 oz of your secret ingredient honey how much lemonade did
    8·1 answer
  • Polly has 16 sweets less than Gary, who has 48 sweets.How many sweets does Polly have?​
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!