1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
evablogger [386]
3 years ago
10

Help help i will give brainliest please look at picture

Mathematics
2 answers:
Goryan [66]3 years ago
4 0

Answer:

Your answer is right, it is 343cm

Step-by-step explanation:

14 \times 21  = 294 \\ 28 - 21 = 7 \\ (7 \times 14) \div 2 = 49 \\ 294 + 49 = 343

nydimaria [60]3 years ago
3 0

Answer:

B

Step-by-step explanation:

not completely sure that's right sorry if its Wong

You might be interested in
Write the sentence as an equation.<br><br> 260 is equal to d plus 236 ?​
s344n2d4d5 [400]

Answer:

260 = d + 236 or d + 236 = 260

Step-by-step explanation:

Mental Math

7 0
3 years ago
16 &lt; −x −6 OR 2x + 5 ≥ 11
Jet001 [13]

Answer:

A. -1; -2; -3; -4; -5.

B. x>1

5 0
3 years ago
In a​ week,13 hens laid 91 eggs. What is the unit rate for eggs per​ hen?
Nina [5.8K]

Answer:1

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
What is the revenue function of r=15n
aalyn [17]

Answer

-14

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
The sum of 4 consecutive even integers is -4. What are the integers?
Lina20 [59]

Answer:

-4, -2, 0, 2

Step-by-step explanation:

the expression for the integers are; x, x +2, x + 4, x + 6

4x + 12 = -4

4x = -16

x = - 4

your integers are; -4, -2, 0, 2

if you add those your answer will be -4

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Work out the area of a trianle of base 5cm nd height 6cm
    8·1 answer
  • When adding numbers which way do you usually work
    15·1 answer
  • A package of crackers weighing 8.2 Oz cost $2.87 what is the cost per ounce of the crackers
    11·1 answer
  • pls help with this immediately!!!! i’ll be giving brainiest to those who provide the correct answer. if u leave a link, have fun
    13·2 answers
  • I need helpppp :((((((( 20 marks for this summative
    11·1 answer
  • the length of a rectangle is 8 units greater than its width . find the dimensions when its area is 105 square units.
    11·1 answer
  • Which of the following is an arithmetic sequence?
    10·1 answer
  • Help with this question pls
    12·1 answer
  • Write the equation of the line in POINT SLOPE FORM that passes through the point
    12·1 answer
  • What is 49 times 69 equal to?
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!