3x12= 36 flowers for $78
78/36 = $2.16 per flower
Answer:
32/35 or 0.914
Step-by-step explanation:
Answer:
This is a linear equation of the form y = mx + b, where m is the rate of change and b is the y-intercept, also known as the value of y when x = 0. Our independent variable is the number of miles we travel, and we will call that x. If we pay .20 per mile, and miles is "x", we represent that as .20x. The 70 is the amount we will pay per day even if we drive 0 miles. Therefore, the equation is:
y = .20x + 70.
I cannot graph this for you here.
We can choose a number of miles, say 100, and solve for our cost:
y = .20(100) + 70
y = 20 + 70
y = 90
We can expect to pay $90 if we drive 100 miles in a day.
Read more on Brainly.com - brainly.com/question/13029200#readmore
Step-by-step explanation:
108-271+215-_____=-103
Im going to combine the first thee numbers and replace the blank with a variable, lets use x.
52 - x=-103
now I am going to subtract 52 on both sides to get the variable alone
-x=-155
Im going to multiply both sides to eliminate the negitive in the variable
x=155
If you want to check just plug 155 into the blank
108-271+215-155=-103
-163+215-155=-103
52-155=-103
-103=-103
so after checking work the blank is equal to 155.