1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Karolina [17]
3 years ago
6

You want to rent a limousine for a trip to the city. The limo costs $700 for the night and $0.15 per mile. You have $750 to spen

d. Write an inequality that represents this scenario. How many miles can the limo travel? Write a let statement to represent this situation.
Mathematics
1 answer:
frez [133]3 years ago
5 0
The first thing I would do is write an expression for the amount the limo will cost in terms of the number of miles you drive.  In this scenario, the cost=.15(mile)+700.
Now is the question, should the limo cost more or less than $750 to stay on budget?  The answer is you should spend less than $750.  Thus, when writing the inequality, or .15m+700<750.  However, you could spend exactly $750 so you inequality should really be .15m+700≤750.  Now you just need to solve this for the number of miles you can drive.  

First, subtract 700 from both sides and you are left with .15m≤50
Then divide both sides by .15 and you are left with m ≤ 333.33.  Thus, the limo can only travel 333.33 miles.
please make this the brainliest answer
You might be interested in
(34 - 6) =(24-1) is...?
Alex

Answer:

34-6 and 24-1 are not equal to each other

Step-by-step explanation:

(34-6)=(24-1)

28 is not equal to 23

4 0
3 years ago
Need to find out a mix number or fraction of %116
enyata [817]
116%
=1.16
=1 16/100
=1 4/25
7 0
3 years ago
Please Help With Steps DUE BY 4 PM EST
soldi70 [24.7K]

Answer:

8

Step-by-step explanation:

4 (0 -2)

4(-2) = -8

0 - 1 = -1

-8 / -1 = 8

7 0
2 years ago
The population of a certain country in 1996 was 286 million people. In​ addition, the population of the country was growing at a
Fudgin [204]

Answer:

A) In 2004 the population will reach 306 million.

B) In 2033 the population will reach 386 million.

Step-by-step explanation:

Given : The population of a certain country in 1996 was 286 million people. In​ addition, the population of the country was growing at a rate of 0.8​% per year. Assuming that this growth rate​ continues, the model P(t) = 286(1.008 )^{t-1996} represents the population P​ (in millions of​ people) in year t.

To find : According to this​ model, when will the population of the country reach A. 306 million? B. 386 million?

Solution :

The model represent the population is P(t) = 286(1.008 )^{t-1996}

Where, P represents the population in million.

t represents the time.

A) When population P=306 million.

306 = 286(1.008 )^{t-1996}

\frac{306}{286}=(1.008 )^{t-1996}

1.0699=(1.008 )^{t-1996}

Taking log both side,

\log(1.0699)=\log((1.008 )^{t-1996})

\log(1.0699)=(t-1996)\log(1.008)  

\frac{\log(1.0699)}{\log(1.008)}=(t-1996)  

8.479=t-1996  

t=8.479+1996

t=2004.47

t\approx2004

Therefore, In 2004 the population will reach 306 million.

B) When population P=386 million.

386 = 286(1.008 )^{t-1996}

\frac{386}{286}=(1.008 )^{t-1996}

1.3496=(1.008 )^{t-1996}

Taking log both side,

\log(1.3496)=\log((1.008 )^{t-1996})

\log(1.3496)=(t-1996)\log(1.008)  

\frac{\log(1.3496)}{\log(1.008)}=(t-1996)  

37.625=t-1996  

t=37.625+1996

t=2033.625

t\approx2033

Therefore, In 2033 the population will reach 386 million.

6 0
3 years ago
David went to the store and bought 3 candy bars for $2 each. David also bought 3 sodas. If he spent a total of $15, how much did
Eddi Din [679]
$9 on sodas
Since the candy bars are $2 each and he got 3 that equals 6 leaving 9 remaining
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 41/17 rounded to the nearest hendreth
    13·2 answers
  • Duane and mick are saving their money to build a tree house.Duane adds $5 to their piggy bank every other week.Mick adds $2 ever
    8·2 answers
  • Sara bought a 20 ounces jar of strawberry jam for $4 what is the unit price
    15·1 answer
  • If x varies directly as y, and x = 7.5 when y = 10, find x when y = 4.
    8·2 answers
  • In the football game, a penalty of –15 yards was applied to a gain of 43 yards. What was the net gain?
    12·2 answers
  • Which of the following is an expression? *
    14·1 answer
  • Pls help it’s for a grade
    8·2 answers
  • If an urn has 5 white balls 10 red balls what is the probability that 5 randomly selected balls contain exactly 3 white balls?
    10·1 answer
  • Will give brainliest to whoever answers this with a serious response. I have had no luck on it and the one answer I did get was
    14·1 answer
  • The temperature in Minneapolis was
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!