1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lena [83]
3 years ago
12

Martin charges $19 for every 5 bags of leaves he takes.last weekend he raked 24 bags of leaves.how much money did he earn

Mathematics
2 answers:
Anvisha [2.4K]3 years ago
8 0

Answer: $91.20

Step-by-step explanation: 5 bags are $19. $19 divided by 5 is $3.80 per bag. 3.80 times 24 bags is $91.20

const2013 [10]3 years ago
5 0

Answer: Martin earned $91.20.

You might be interested in
Simplifying Variable Expression
andrew-mc [135]
X + 3 • ( 10 + y ) - 7x - 4
x + 30 + 3y - 7x - y
x - 7x + 3y - y + 30
-6x + 2y + 30
7 0
3 years ago
An alloy consists of nickel, zinc, and copper in the ratio 2:7:9. How much alloy can be produced using 4.9 lb of zinc?
Wittaler [7]

Ratio of Nickel to Zinc:

( 2/7 ) = ( Nickel /4.9)

Nickel = 1.4 lbs.

Ratio of Copper to Zinc:

( 9/7 ) = ( Copper /4.9)

Copper = 6.3 lbs.

Alloy = Zinc + Nickel + Copper

Alloy = 4.9 lbs. + 1.4 lbs. + 6.3 lbs.

Alloy = 12.6 lbs.

Hope this answer will be a good h<span>elp for you.</span>
8 0
3 years ago
What is 9 divided by 765 <br><br> please show the work i really need help
BartSMP [9]
765 / 9 = 85
9*100 = 900 but this is too much
900 - 765 = 135
9 goes into 135 15 times (9*10=90 which leaves 45 which is 9*5 so 5+10) so you minus 15 from the 100 that made 900
so 100 - 15 = 85
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 420 kilometers expressed as meters? Please show how you got your answer.
stealth61 [152]

Answer:

Step-by-step explanation:idk

Idk

5 0
3 years ago
You drink six-eighths of a quart of milk. Your friend pours a quart of milk into four 8 fluid ounce glasses and drinks three of
tensa zangetsu [6.8K]

Answer:

they drank the same

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • -4p-(1-6p) help please
    11·2 answers
  • There are a total of 64 students in a drama club and a yearbook club. The drama club has 10 more students than the yearbook club
    8·1 answer
  • A company that makes​ hair-care products had 9,000 people try a new shampoo. Of the 9,000 ​people, 54 had a mild allergic reacti
    15·2 answers
  • A 24​-foot piece of siding is cut into three pieces so that the second piece is twice as long as the first piece and the third p
    7·2 answers
  • Graph g(x)=|x−4|+3 not sure how to do this
    10·1 answer
  • Complete the equation and show which property you used.
    5·2 answers
  • It takes two painters five hours to finish painting a house how long would it take to finish painting a house if there were 20 p
    8·2 answers
  • I will give u all my brainly points which is 71
    8·1 answer
  • 7.8%(54.99)+54.99=?<br>simplify the answer ​
    6·1 answer
  • The list below shows the different taco shells, fillings, and toppings sold at Rico's Taco Bar.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!