1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gnoma [55]
3 years ago
11

Paul wants a bike that cost $400. If he had saved 60% of this amount, how much had he saved.

Mathematics
1 answer:
enyata [817]3 years ago
4 0
Hey!


To solve this problem, we'll first start by creating an equation.

<em>Our Created Equation :
</em>
\frac{400 x 60}{100}

Now we'll solve it step by step to find the answer.

So we should begin by multiplying the to portion of our fraction.

<em>400 x 60 = 24,000</em>

Next, we divide our answer by 100, since that is the next step to our equation.

<em>24,000 ÷ 100 = 240</em>

So, our answer is...

<em>Paul has already saved</em>  $240.00  <em>of the $400.00 he must pay for a new bike.</em>

Hope this helps!


- Lindsey Frazier ♥
You might be interested in
Part 1
Korvikt [17]

Answer:

no saboooo99999997

Step-by-step explanation:

becayzw kwk2kudhe

whsyhwbw

wiauy1y133

6 0
3 years ago
Round 7,488 to the nearest THOUSAND PLACE. *
Rufina [12.5K]

Answer:

7,000

Step-by-step explanation:

N/A

Have a great day!

-Fitz

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
For every 15 campers at a summer camp there is 1 counselor.
katovenus [111]

Answer:

That would mean for every 30 campers there are 2 counselors and 45:3,60:4 and so on

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
What is the equation of the line containing the points (5,2),(10,4)and (15,6)
MAXImum [283]
The y/x values all have the same ratio, 2/5. The line is

y = (2/5)x
5 0
3 years ago
250 grams of sugar cost 150 dollars at Shop X. 100 grams of sugar cost 95 dollars at Shop Y. What is the difference in cost per
nata0808 [166]
<h2>Answer:</h2>

350 dollars

<h2>Step-by-step explanation:</h2>

<em>(step 1) Find the cost per kilogramme of sugar in shop X</em>

In shop X:

250 grams of sugar costs 150 dollars.

<em>Remember that;</em>

1000 grams = 1 kilogramme.

=> 250 grams will be equal to 0.25 kilogramme

Therefore (replacing 250 grams with 0.25 kilogramme) in shop X;

0.25 kilogramme of sugar costs 150 dollars

Now, if

0.25 kilogramme = 150 dollars,

=> 1 kilogramme =  150 dollars x 1 kilogramme / 0.25 kilogramme

=> 1 kilogramme = 600 dollars

Therefore, the cost per kilogramme of sugar in shop X is 600 dollars

<em>(step 2) Find the cost per kilogramme of sugar in shop Y</em>

In shop Y:

100 grams of sugar costs 95 dollars.

<em>Remember that;</em>

1000 grams = 1 kilogramme.

=> 100 grams will be equal to 0.1 kilogramme

Therefore (replacing 100 grams with 0.1 kilogramme) in shop Y;

0.1 kilogramme of sugar costs 95 dollars

Now, if

0.1 kilogramme = 95 dollars,

=> 1 kilogramme =  95 dollars x 1 kilogramme / 0.1 kilogramme

=> 1 kilogramme = 950 dollars

Therefore, the cost per kilogramme of sugar in shop Y is 950 dollars

<em>(step 3) Find the difference in cost per kilogramme of sugar between the two shops</em>

The difference is calculated by subtracting the cost per kilogramme of sugar in shop X from the cost per kilogramme of sugar in shop Y. i.e

=> cost per kilogramme of sugar in shop Y - cost per kilogramme of sugar in shop X

=> 950 dollars - 600 dollars

=> 350 dollars.

Therefore, the difference in cost per kilogramme is 350 dollars

3 0
3 years ago
Other questions:
  • The millage rate in an area is 12.43 mills. What is the amount of property tax for a $141,300 house? Enter your answer as a doll
    13·1 answer
  • Simplify 11/10. Lol I just asked a question a few min. ago.
    7·2 answers
  • Variable g is 8 more than variable w. Variable g is also 4 less than w. Which pair of equations best models the relationship bet
    13·1 answer
  • The table shows transactions in a checking account
    15·1 answer
  • What is the length of a side of the cube shown with given volume?
    6·1 answer
  • Which is the side length of a cube with a volume of 125 m3?
    6·1 answer
  • Simple interest worksheet
    8·1 answer
  • Write a real life scenario that can be represented by the integer ''- 55.''
    8·1 answer
  • Jason is doing his homework. He estimates that he needs to do 1 hour and five minutes of english, an hour and 20 minutes of hist
    13·2 answers
  • A bowl contains 6 beads, of which 3 are orange. What is the probability that a randomly selected bead will be orange?
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!