Carrie buys 4.16 pounds of apples for $5.20. How much does 1 pound cost?
2 answers:
First, let's set up our information:
(Don't forget your "Let" statement!)
Let x represent the cost of 1 pound of apples.
<u>4.16 pounds</u> = <u>$5.20</u>
1 pound $x
Now we can solve for x!
$x = $5.20 x 1 ÷ 4.16 pounds
$x = 1.25
Therefore, one pound of apples costs $1.25.
Hope this helps!
Message me if you have any questions :)
5.20/4.16=1.25
5.20 is apples
4.16 is $
1.25 is $ per pound
You might be interested in
Answer:
3
Step-by-step explanation:
Answer:
11x^2-8x-14
Step-by-step explanation:
(2x^2- 8x– 6)+(9x^2-8) = 11x^2-8x-14
Solution :
Group Before After
Mean 693.75 743.75
Sd 155.37 143.92
SEM 54.93 50.88
n 8 8
Null hypothesis : The preparation course not effective.

Alternative hypothesis : The preparation course is effective in improving the exam scores.
(after - before)
Answer:
Step-by-step explanation:
I think it is 22