1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ira Lisetskai [31]
3 years ago
8

Carrie buys 4.16 pounds of apples for $5.20. How much does 1 pound cost?

Mathematics
2 answers:
kondaur [170]3 years ago
7 0
First, let's set up our information:

(Don't forget your "Let" statement!)

Let x represent the cost of 1 pound of apples.

<u>4.16 pounds</u> = <u>$5.20</u>
    1 pound           $x

Now we can solve for x!

$x = $5.20 x 1 ÷ 4.16 pounds
$x = 1.25

Therefore, one pound of apples costs $1.25.

Hope this helps!
Message me if you have any questions :)
Slav-nsk [51]3 years ago
3 0
5.20/4.16=1.25
5.20 is apples
4.16 is $
1.25 is $ per pound
You might be interested in
The steps to simplify the expression 5÷1 over 100 times-0.7 times -20 oh shown below with one missing step which is the missing
shepuryov [24]

Answer:

Step-by-step explanation:

ppo

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
How many real solutions are there for f(x) = (x + 3)^2 – 8?
Molodets [167]
There are 2 solutions. the highest degree of a polynomial is 2
5 0
3 years ago
Ty
AlekseyPX

Answer:

1

1

3

3

Step-by-step explanation: just cuz

8 0
3 years ago
How do you write 22,222,222 in word form
Leviafan [203]
Twenty-two million two hundred and twenty-two thousand two hundred and twenty-two
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Analyze prism shown, thank you.
inn [45]
A.
Faces - 8
Lateral Faces - 6

B.
Vertices - 12

C.
Edges - 18

D.
The base of the prism is a hexagon and the figure as a whole is a hexagonal prism.
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Simplify √ ​12 ​ ​​Remove all perfect squares from inside the square root.
    14·1 answer
  • A quadrilateral has angles that measure 101°, 133°, and 76°. what is the measure of the fourth angle?
    9·1 answer
  • It appears that people who are mildly obese are less active than leaner people. One study looked at the average number of minute
    15·1 answer
  • Which number means four hundred seven and six hundred fifty-two thousandths?
    8·1 answer
  • The Wilson family is going to an amusement park for the day. The park charges $15 per vehicle for parking. The cost of each admi
    8·1 answer
  • Evan wants to make an array of 32 miniature cars What are all the different ways Evan can place the cars? ​
    15·1 answer
  • In ATUV, t = 900 inches, u = 830 inches and v=590 inches. Find the measure of ZU
    8·1 answer
  • What is modeled by the graph segmenſ between B and C?
    14·1 answer
  • What is the divisor of 4/12=1/3
    13·1 answer
  • Helpppppppp. look at pic
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!