1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Korolek [52]
3 years ago
11

In the diagram, line p is parallel to line q.

Mathematics
1 answer:
laila [671]3 years ago
6 0

Answer:

2x-11=73

2x=73+11

2x=84

x=84/2

x=42

again,

y=48

You might be interested in
Beth is writing out the steps using the "Shortest Route Algorithm". She just finished writing out all
JulijaS [17]

Answer:

ACBD; 7

Step-by-step Explanation:

The Route Algorigtm finds the short route that is efficient, in order to find the solution following pathways.

From the pictures from the complete question,

STEP #1, there exist, three routes, which are:

AB

AC,

and AD.

*AB is not viable because of the negative distance, so it can be removed .

* the AC distance is 3,and AD distance is 8. Therefore, AC can be selected and circled.is because of AC efficiency is high compare to AD.

*from selected AC, the possible routes are ACB; 3 and ACE; 6. which are route shown in #2

* ACB is circled, because it's more shorter than ACE

*The possible routes are ACBE; 8 and ACBD; 7. which are route shown in #3 . Therefore, route ACBD is circled because it's more shorter.

From the analysis of the algorithm, the route ACBD route is the shortest and the most efficient

5 0
3 years ago
Deon bought a desktop computer and a laptop computer. Before finance charges, the laptop cost $250 less than the desktop. He pai
zysi [14]

Answer:

300

Step-by-step explanation:

Let x = cost of desktop computer; then x - 250 = cost of laptop computer

converting % to decimals, 9% = 0.09 and 6% = 0.06

Then, 0.09x + (x - 250)0.06 = $300

0.09x + 0.06x - 15 = $300

0.15x = $315

x = $2100

then x - 250 = $1850

Proof: $2100•0.09 + 1850•0.06 = $189 + $111 = $300

7 0
3 years ago
In eight months, 55.6 gallons were used. Find the unit rate.
PolarNik [594]

Answer:

Step-6.95 gallons in 1 month


4 0
3 years ago
Read 2 more answers
George is reading a book. At the end of 3 hours he has read 90 pages, and at the end of 5
jeka94

Answer:

74 pages/hour

Step-by-step explanation:

The average rate of change is the difference in the numbers of pages  divided by the difference in the numbers of hours.

At the end of 3 hours, 90 pages were read.

At he end of 5 hours, 238 pages were read.

Difference in hours: 5 hours - 3 hours = 2 hours.

Difference in pages: 238 pages - 90 pages = 148 pages

The average rate of change is the difference in pages divided by the difference in hours.

average rate of change = (148 pages)/(2 hours) = 74 pages/hour

5 0
3 years ago
Solve for the probability that a student is selected at random from a group of 20 students will draw a 6 from a bag with the num
Mariana [72]
Depending on what the number is in for the bag
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Suppose that Jean studied for the Graduate Management Admission Test (GMAT) using a well-known preparation class and was thrille
    6·1 answer
  • The measure of the complement to a 35° angle is __________.
    8·1 answer
  • What’s the fully simplified expression for the perimeter of the paddock?
    5·1 answer
  • All of the following are common causes of electrical accidents and injuries, EXCEPT
    6·1 answer
  • How many 1/3 inches fit into 2 2/3 inches HELP LIKE NOW
    13·2 answers
  • The picture has the question. Can someone plz help me?
    10·1 answer
  • What is the length of the hypotenuse of the following triangle to the nearest whole number?
    9·1 answer
  • BONUS. Divide. Identify its quotient and its remainder (if any).<br> (12x? – 23x – 24) = (4x+3)
    8·1 answer
  • 1 1/8 = g - 4 2/5, what does g equal?
    5·1 answer
  • How does the distributive property work
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!