1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
IceJOKER [234]
3 years ago
5

A lawn trimmer is on sale for 45% off. The sale price is $195.25. What was the original price? a. $365 b. $240.25 c. $370 d. $35

5
Mathematics
2 answers:
IrinaK [193]3 years ago
8 0
Your Answer is D. $355.
AURORKA [14]3 years ago
4 0
The original price was d. $355
45% of $355 = 159.75
159.75 + $195.25 = $355
Hope this helps! :D
You might be interested in
Esmerelda flips a coin and draws a card. What is the possibility that she gets “heads” and a black card?
elena55 [62]
The possibility of flipping heads is 1 in 2 (1/2)
the possibility of pulling a black card is 26 in 52 (26/52) which equals 1 in 2 (1/2)
multiply those together and you get 1 in 4, 1/4, or a 25%
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the minimum sample size when we want to construct a 90% confidence interval on the population proportion for the support of
kogti [31]
N = 73
Hope this helps
4 0
3 years ago
Solve for the indicated variable.<br> a -c=d-r. for a<br> a=
sveticcg [70]

Answer:

a= d-r +c

Step-by-step explanation:

a-c = d-r

+c

a= d-r +c

6 0
3 years ago
What is the value of y? 3y+10/4=2y y=−10 y = 2 y = 5 y = 10
Salsk061 [2.6K]

Answer:

i worked out the equation provided and all i get is  (y = -2.5)

Step-by-step explanation:

5 0
4 years ago
8. Graph the following linear equations.<br> a. X=3
saul85 [17]
Put a dot on the 3 on the X-axis. (0,3)
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Can you find the first and third one please!
    11·1 answer
  • Which answer is equal to the quotient in the expression below?
    10·1 answer
  • Each number was rounded 4.805 to 4.8
    13·1 answer
  • What's the difference between 126 1/4 and 78 2/3
    11·1 answer
  • A 5 lb. bag of organic all-purpose flour costs $6.76. What is the unit price? _ per pound
    12·2 answers
  • If a coin is tossed three times, the likelihood of obtaining three heads in a row is
    6·1 answer
  • HELP ITS A GRADE WILL GIVE BRAINLIEST
    5·1 answer
  • Sophia bought 24 chicken wings for $52.80. How much does each wing cost?
    6·2 answers
  • please HELPPPPP according to the Marcus trail mix recipe 2 cups of dry food should be used for every 3 1/2 cups of salted nuts a
    9·1 answer
  • I need help asap. we need the surface of the roof including the bottom
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!