1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ioda
3 years ago
6

The play cost $2,600.00 to produce, and they intend to sell tickets for $10 each. After the play, Betsy will take the ticket pro

ceeds and deposit them with the bank. If 741 people attend the play's opening night, what will the balance of the bank account be? A. $7,410 B. $10,010 C. - $2,526 D. $4,810
Mathematics
1 answer:
Natasha2012 [34]3 years ago
5 0

Answer:

4,810

Step-by-step explanation:

$10 per ticket times 741 people (10 * 741) is 7,410, then subtract the cost to produce the play, 7,410 - 2600 = 4,810.

You might be interested in
singh works at a restaurant where he is paid by the hour plus time and a half for his hours over 40. last week he worked four ho
padilas [110]

Answer:

$8.5 per hour

Step-by-step explanation:

Number of overtime hours = 4 hours

Since overtime starts after 40 hours, then the number of hours worked = 40 + 4 = 44 hours

Total amount earned = $391

Let Hourly pay = x

Overtime pay = 1 1/2x = 3/2x

Therefore ;

40x + (4*3/2x) = 391

40x + 6x = 391

46x = 391

x = 391 / 46

x = 8.5

Hourly pay = $8.5 per hour

7 0
3 years ago
3. Find the circumference of a circle that has a diameter of 12. Round to the hundredths. *
mr Goodwill [35]
Answer:
B

I hope this could help you ^^
8 0
3 years ago
Please give answer ofHCF of 15 and 18​
lana66690 [7]

Answer: The prime factorization of 15 is: 3 x 5. The prime factorization of 18 is: 2 x 3 x 3. The prime factors and multiplicities 15 and 18 have in common are: 3. 3 is the gcf of 15 and 18.

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
True or False: Exponential growth and exponential decay graphs are always<br> functions
adell [148]

Answer:

true

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLSSS HELP ME!!!!! I WILL!!!! MARK!!!!!
Sunny_sXe [5.5K]

Answer:

23.1

Step-by-step explanation:

(4.2)(11)(0.5)

3 0
3 years ago
Other questions:
  • If a−3b/a+b = 3/4 , what are the following ratios?<br><br> a+b/a
    10·1 answer
  • Matt is saving to buy a new motorcycle. If he deposits $70 at the end of each month in an account that pays an annual interest r
    9·1 answer
  • gerad has a wooden board 11 feet long, he wants to cut it into 2 pieces so that the longer piece is 4 feet less than 4 times the
    11·1 answer
  • A fireman is standing 30 m directly west of a burning building. His ladder reaches 50 m up the side of the building. What is the
    15·2 answers
  • I need help with this proof i am struggling w geometry...
    14·1 answer
  • 4x + 1 = 2x – 5 can someone help me. Whoever gets it right gets it right gets brainliest
    13·2 answers
  • A 6-pound bag of chocolate candies costs $14.04. What is the unit price?
    10·1 answer
  • The dimensions for a rectangular prism are x + 3 for the length, x + 2 for the width, and x for the height. What is the volume o
    12·1 answer
  • An economist studying fuel costs wants to estimate the mean price of gasoline in her state on a certain day. On that day, she ta
    15·1 answer
  • Kerry and Tya are sharing a pack of stickers. Each girl gets 11 stickers. Write and solve a
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!