1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kramer
3 years ago
7

What is the Inverse operation needed to solve for p? 765 = p - 254

Mathematics
2 answers:
finlep [7]3 years ago
6 0

Answer:

Adding 254 to both sides.

This is an inverse operation.

On the right side of the equation, there is a -254, which you need to get rid of in order to isolate p. (You have to isolate p to find the value)

So, since it is -254, you would do +254 on BOTH sides of the equation. Hope this helps!!

KATRIN_1 [288]3 years ago
4 0

Answer:

addition of 254 to both side

You might be interested in
If a = -9 and b = 4, what is the value of a + b ?<br> A. -5<br> B. 5 <br> C. -13 <br> D. 13
madreJ [45]

Answer:

A. -5

Step-by-step explanation:

-9 + 4 = -5

hope this helps

7 0
3 years ago
Please help!
777dan777 [17]

Answer:

\begin{array}{ccc}\text{Radius}&\text{Volume of sphere}&\text{Volume of cylinder}\\&&\\1&\dfrac{4}{3}\pi &2\pi \\&&\\2&\dfrac{32}{3}\pi &16\pi \\&&\\3&36\pi &54\pi \\&&\\4&\dfrac{256}{3}\pi &128\pi \\&&\\5&\dfrac{500}{3}\pi &250\pi\end{array}

Step-by-step explanation:

Use formulas for the volumes:

V_{sphere}=\dfrac{4}{3}\pi r^3,\\ \\V_{cylinder}=\pi r^2h=\pi r^2\cdot 2r=2\pi r^3.

1. When r=1,

V_{sphere}=\dfrac{4}{3}\pi\cdot 1^3=\dfrac{4}{3}\pi,\\ \\V_{cylinder}=2\pi \cdot 1^3=2\pi.

2. When r=2,

V_{sphere}=\dfrac{4}{3}\pi\cdot 2^3=\dfrac{32}{3}\pi,\\ \\V_{cylinder}=2\pi \cdot 2^3=16\pi.

3. When r=3,

V_{sphere}=\dfrac{4}{3}\pi\cdot 3^3=36\pi,\\ \\V_{cylinder}=2\pi \cdot 3^3=54\pi.

4. When r=4,

V_{sphere}=\dfrac{4}{3}\pi\cdot 4^3=\dfrac{256}{3}\pi,\\ \\V_{cylinder}=2\pi \cdot 4^3=128\pi.

5. When r=5,

V_{sphere}=\dfrac{4}{3}\pi\cdot 5^3=\dfrac{500}{3}\pi,\\ \\V_{cylinder}=2\pi \cdot 5^3=250\pi.

Note that for all r,

\dfrac{V_{sphere}}{V_{cylinder}}=\dfrac{\frac{4}{3}\pi r^3}{2\pi r^3}=\dfrac{2}{3}.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the slope of the line passing through the points (2,-5) and(4,1)
pav-90 [236]

\bf (\stackrel{x_1}{2}~,~\stackrel{y_1}{-5})\qquad (\stackrel{x_2}{4}~,~\stackrel{y_2}{1}) \\\\\\ slope = m\implies \cfrac{\stackrel{rise}{ y_2- y_1}}{\stackrel{run}{ x_2- x_1}}\implies \cfrac{1-(-5)}{4-2}\implies \cfrac{1+5}{2}\implies \cfrac{6}{2}\implies 3

6 0
2 years ago
!!PLS ANSER ASAP!!
anastassius [24]

Answer: He can take 6 friends.

Step-by-step explanation:4,000 divided by 637 is 6.29. There can not be part of a person so we round down to 6.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
if my friend and i went to get ice cream, I have $30 and each ice cream is $5. What equation would help me solve this?
Elden [556K]

Answer:

5x\leq30

Step-by-step explanation:

Let

x -----> the number of ice cream

we know that

5x\leq30

Solve for x

Divide by 5 both sides

x\leq30/5

x\leq 6\ ice\ cream

therefore

The maximum number of ice cream is 6

3 0
3 years ago
Other questions:
  • 15. The length of each edge of a regular tetrahedron,
    15·1 answer
  • Adam ran 5/12 of a mile from the gym to Emily's house and 1/12 of a mile from Emily's house to her own house. How many miles did
    9·2 answers
  • Which point on the y-axis is on the line that passes through point r and is parallel to line PQ?
    11·1 answer
  • The equation of a line in the point-slope form is show below.
    7·1 answer
  • 5) Find the value of x<br>5²x + 5 = 5​
    11·1 answer
  • Write an equation for the line that is parallel to the given line and passes through the given point.
    14·1 answer
  • The slope of the line below is 1 .write the point slope equation for the line using the coordinates of the labeled point. (5,7)​
    11·1 answer
  • Please help me with this. I will appreciate all the help ^^
    9·1 answer
  • A 5-pound bag of dog food costs $11.25. What is the unit price of the dog food in dollars per pound?
    14·2 answers
  • 10 examples of direct and Inverse variation from our daily life​
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!