1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
DENIUS [597]
3 years ago
10

. Lola sells jewelry. She sold 6 necklaces.She sells each necklace for $9.She spent $14 on supplies to make the necklaces. Write

an expression that shows the amount of money Lola earned after paying for the supplies? *
Mathematics
1 answer:
mixas84 [53]3 years ago
7 0

Answer:

(6 necklaces x $9 per necklace) - $14 spent on supplies = profit for Lola

or (6 x 9) - 14 = profit for Lola

The actual profit is $40.

Step-by-step explanation:

First, you need to calculate how much money Lola made from selling jewelry. She sold 6 necklaces, and each one was sold for $9, so you can calculate the total sale proceeds by multiplying 6 x $9 = $54.

However, you then have to subtract the cost of supplies that Lola had to buy to make the necklaces, in order to find out how much money Lola actually made. Therefore, subtract $14 from the calculation above.

Therefore the final expression is: (6 x 9) - 14 = profit

Make sure to take into account order of operations when solving the equation (it's important to multiply 6x9 before you subtract out the 14). The actual profit for Lola comes out to $40.

You might be interested in
Pls help look at the picture to answer th questions
bonufazy [111]

Answer:

Step-by-step explanation:

B, y=5x

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
X= <br> solve the following <br> x^2-2x-24=0<br><br> x^2-11x+18=0
BigorU [14]
The first picture shows solution for a. For b). X=9,2

6 0
3 years ago
A line with a slope of 1/4 passes through the point (5, 6). What is its equation in point-slope
diamong [38]

Answer:

Use the equation

Step-by-step explanation:

y = mx + b

4 0
2 years ago
Julian study a dog walking business over his summer break. He charges $10 for every 1/3 hour he walks a dog if he increases his
Genrish500 [490]

Answer:

The amount of increase per \frac{1}{3}  hour by $1.

Step-by-step explanation:

Julian charges $10 for every \frac{1}{3} hour he walks a dog.

He increases his fee by 10%

Now we have to find 10% of $10

Amount increased = \frac{10}{100} .10 = 1

So the amount increased by $1.

The amount of increase per \frac{1}{3}  hour by $1.

6 0
2 years ago
Choose the inequality that represents the following graph.
Anarel [89]
The answer is A I’m pretty sure
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • On the coordinate plane below, what is the length of AB?
    11·1 answer
  • The sum of two integers with different signs is 8
    11·1 answer
  • One of the angles of a parallelogram is 36° greater then another one. Find the angles of the parallelogram.
    12·1 answer
  • What is the whole number that is equal to 8/2
    15·2 answers
  • ASAP!! Please help me. I will not accept nonsense answers, but will mark as BRAINLIEST if you answer is correctly with solutions
    9·2 answers
  • Calculate the length of the diagonal of a square which has sides of 14cm
    15·1 answer
  • What is the difference of –96.43 – (–98.67)?
    10·2 answers
  • Suppose you plan to go out for a picnic during spring break. You plan to bring sandwiches, fruits, and drinks. But you only have
    7·1 answer
  • How do I answer this question for my advance algebra class (4,2) m=1/3
    6·1 answer
  • The causes of land pollutions are​
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!