Answer:
Results are below.
Explanation:
Giving the following information:
Purchase price= $66,000
Salvage value= $5,700
Useful life= 6
F<u>irst, we need to calculate the annual depreciation using the following formula:</u>
<u></u>
Annual depreciation= (original cost - salvage value)/estimated life (years)
Annual depreciation= (66,000 - 5,700) / 6= 10,050
<u>2017:</u>
Annual depreciation= (10,050/12)*3= $2,512.5
<u>2018:</u>
Annual depreciation= $10,050
International bond that is sold primarily in countries other than the country of the currency in which the issue is denominated.
<h3 /><h3>What is Eurobond?</h3>
A Eurobond is a debt instrument that's denominated in a currency other than the home currency of the country or market in which it is issued.
Eurobonds are frequently grouped together by the currency in which they are denominated, such as Eurodollar or Euro-yen bonds.
Eurobonds are the bonds denominated in a currency other than that of the country in which they are issued.
A bond denominated in Japanese Yen and issued in the UK, or a bond denominated in US dollars and issued in France or the UK are examples of Eurobonds.
To learn more about Eurobond, refer to:
brainly.com/question/26271508
#SPJ4
Answer:
Command
Explanation:
In the command economic model, the government determines the level of economic productions in the country. It decides what will be produced, its quantity, and the cost price. A central authority or the government owns all the factors of production.
The command economy is also the planned economy. The government plans and produces all goods and services. The private sector is not present in the command economy.
Answer:
The selling price is $99
Explanation:
The selling price of the product can be computed by adding required profit margin to the unit cost of the product.The required profit margin is the 10% return on invested assets.
Total variable cost $59*10000 =$590,000
Fixed expenses ($180,000+$60,000) =$240,000
desired profit margin(10%*$600,000) =$60,000
Total sales revenue =$990,0000
price per unit=$990,000/10000=$99
The cost-plus approach to product pricing gives $99
Answer:
well if it's dull books, shouldn't it be vocabulary. if it were concentrated she would be bored and her mind would wander elsewhere. but if it were vocabulary she would still find it dull. As if it were a dictionary, nobody wants to spend 5 hours reading every word in the dictionary