1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex17521 [72]
3 years ago
15

Molly takes orders for a landscape company. On Thursday, she takes an order for an 1/8 of a ton of palm trees. On Friday, the cu

stomer calls again to say they want an additional 3/8 of a ton of palms. What is the total order of palm trees?
Mathematics
1 answer:
Oksana_A [137]3 years ago
3 0

4/8 or to simplify 1/2 a ton X)

How you a doin?

You might be interested in
Prudence has 12 pairs of gold earrings and 12 pairs of silver earrings in a drawer in her jewelry box. If she randomly pulls six
Gnom [1K]
I think D 3 bc the ratio is 12:12
7 0
3 years ago
Math HELP PLEASEE URGENT NOWWWWWW MATH!!!!
Viefleur [7K]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

Answer is the first choice. you can tell by the notation.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need to find the distance!whats the distance?
posledela

Answer:

Exact Form:

√ 61  (square root )

Decimal Form:

7.81024967 …

Step-by-step explanation:

Use the distance formula to determine the distance between two points.

6 0
2 years ago
Tessa is in the track team. For practice and exercise, she runs 2.25 miles each day. At the end of 14 days, how many total miles
lidiya [134]
2.25 miles in 1 day

1day=2.25mi

14days=x miles

 1day           14days
_______ =  ________
 2.25mi          x mi

Cross multiply
1x=31.5
divide both sides by 1
x=31.5miles

Answer=31.5miles
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please answer question now fast
german

Answer:

its a

Step-by-step explanation:

on edge

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Four pounds of apples cost $1.56. What is the unit cost?
    8·1 answer
  • Jerry had $1,018.00 in savings. Last week he spent $84.00 on a desk and $372.00 on a computer from his savings. This week at a p
    8·1 answer
  • I WILL GIVE BRAINLIEST!
    11·1 answer
  • Find the measurement <br> x=1
    9·1 answer
  • What is the next term of the geometric sequence? 2, -10, 50,
    15·1 answer
  • How can you use ratios using fractions?
    9·1 answer
  • 3) Construct triangle PQR such that PQ = 6 cm, angle PQR =
    15·1 answer
  • How is 1.03 written as a percent?
    13·1 answer
  • Giving 1000 poii nttts <br><br> look at my prof i lle
    8·2 answers
  • Jeanne is twice as old as her brother Mark. If the sum of their ages is 24, how old is Jeanne?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!