1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Readme [11.4K]
3 years ago
11

Regroup hundreds as Tens: 8 hundreds 9 tens =

Mathematics
1 answer:
Lilit [14]3 years ago
7 0
89 tens because 8 x10 is 80 add the 9
89
You might be interested in
4r+3=-18 please help me
lorasvet [3.4K]
Subtract three from either side. That will give you 4r=-21. Divide -21 by 4 and r will equal -5.25.
6 0
2 years ago
Identify the terms, coefficients, and constants in the expression.<br> 8x+7y^2
alexandr1967 [171]

Answer:

8x+7y^2

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
A study revealed a strong, linear, negative association between a decrease in salary and amount spent on clothes. Another study
kakasveta [241]

Answer:

A. simpson's paradox

Step-by-step explanation:

The Simpson's paradox was named after Edward Simpson, the person who described this paradox for the first time in 1951. In this paradox, you find two contrary patterns. For example, a positive and a negative correlation, depending on how data is analyzed. The differences in the analyses are how data are grouped. This paradox is observed often in social researches. Most of the times, results are affected by the sample on each group or additional information related to the data.

5 0
3 years ago
1. Find the total surface area of the shape below:<br> 9 cm<br> 8 cm<br> 10 cm<br> 8 cm<br> 12 cm
lisabon 2012 [21]

Answer:

There isn't the picture

8 0
3 years ago
Andy made 7 baskets during a basketball game each basket was worth 2 or 3 points how many different numbers could represent the
Phantasy [73]

Answer:

2+3+2+3+2+3+2=17 because each was worth 2 or 3

5 0
1 year ago
Other questions:
  • Can anyone help me with this?!?!
    10·2 answers
  • Solve the inequality.<br><br> x − 10 &lt; 6 − 5x thanks. i dont feel like doing this
    11·2 answers
  • A dozen eggs cost $1.19. about how much does one egg cost?
    15·1 answer
  • general admission tickets to the fair cost $3 per person ride passes cost an additional $5 per person parking tickets cost 7 dol
    7·1 answer
  • Solve each system by substitution. (3x+2y=23, 1/2x-4=y), (4x=3y-2, 18=3x+y), (4y+3=3y+x, 2x+4y=18), (4y-x=5+2y, 3x+7y=24)
    12·1 answer
  • How would you answer this?
    13·1 answer
  • The University of Metropolis requires its students to pass an examination in college-level mathematics before they can graduate.
    5·1 answer
  • Francine uses 2/3 cup of pineapple juice for every 1/3 cup of orange juice to make a smoothie. Enter the number of cups of pinea
    7·2 answers
  • Find the new price for the markup given. Round to the nearest cent if necessary.
    7·1 answer
  • (order doesn't matter)
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!