1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Komok [63]
3 years ago
12

a blank CD can hold 70 minutes of music. So far, you have burned 25 minutes of music onto the cd. You estimate each song lasts 4

minutes. what are the possible numbers of additional songs that you can burn onto the cd?
Mathematics
2 answers:
Olegator [25]3 years ago
7 0
To start with, work out how many minutes you have left on the disk. 70-25= 45
Then, as you know each song is about 4 minutes long, divide 45 by 4 = 11.25
Obviously, you don't want a quarter of a song, so round it down to the whole number = 11 additional songs left to download.
Hope this helps! :)
zubka84 [21]3 years ago
4 0
So 70 minus 25=45
45/4=11 because you can't burn 1/4 of a song on the disk
so 11 songs
You might be interested in
Question 7 Multiple Choice Worth 1 points)
expeople1 [14]

Answer:

The answer to your question is (3, 0)

Step-by-step explanation:

Data

              4x  +  2y  = 12                 Equation l

                x  -    y   = 3                   Equation ll

Process

To solve this problem use the elimination method

1.- Multiply equation ll by 2

              4x  +  2y  =  12

              2x  -  2y  =    6

              6x      0   = 18

2.- Solve for x

                        6x = 18

                          x = 18/6

                          x = 3

3.- Substitute x in equation ll to find y

                3  -  y  = 3

-Solve for y

                    -y = 3 - 3

                     y = 0

4.- Write the solution

                   (3, 0)

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
3/4 divided by 4/5
Alex787 [66]
1. 15/16
2. 11/18
3. 3/4
4. 6/7

Please make me brainliest
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Hey can some one help me with this
Leno4ka [110]
Hello!

First you have to find the surface area of what he is painting

Finding the areas of all the rectangles he is painting

14 * 8 = 112
14 * 8 = 112
12 * 8 = 96
12 * 8 = 96
12 * 14 = 168

Add all these up

112 + 112 + 96 + 96 + 168 = 584

Divide this by the amount of area a pint of paint covers

584 / 90 = 6.4888...

He needs 7 pints of paint because he needs more than 6

Multiply this by the cost of 1 pint of pint

7 * 7.98 = 55.86

The answer is $55.86

Hope this helps!
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
How much of a discount do non chain retailers get on their products?
mariarad [96]
I think non chain retailers wholesale their products at about 50% off retail it really depends on the product.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A concrete pillar has the shape of a cylinder. It has a radius of 6 meters and a height of 4 meters. If concrete costs $82 per c
Gnesinka [82]

82

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • A basketball scout has developed a screening tool to identify future NBA all-stars. The screening tool is fairly reliable; 95% o
    12·1 answer
  • I have $1.00 in coins. One-fifth of the coins are dimes, two-fifteenth are nickels, and two-thirds are pennies. How many of coin
    5·1 answer
  • How much is the new amount and the sale price between a $39.backpack that's on sale for 33%?
    9·1 answer
  • Which statements are true about exponential decay functions? Check all that apply. A. The domain is all real numbers. B. As the
    9·2 answers
  • What fraction is equivalent to 4 12?
    6·2 answers
  • Write the equation of the circle graphed below
    11·1 answer
  • When invested at an annual interest rate of 4.7%, an account earned $1,290.33 of simple
    8·2 answers
  • Help me asap!!! Can’t figure it out for a test
    7·1 answer
  • Ax -c=bx+d solve for x
    12·1 answer
  • Find the unit price of 16 oz of candy with sells for $4.82
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!