Answer:
x + 10 = 4x
Step-by-step explanation:
Let x = her age 10 years ago.
Her age now is x + 10.
x + 10 = 4x
Answer:
Compare the cost for the each (smallest) unit.
Step-by-step explanation:
You can calculate the cost per unit
For example :
20 ounces of water of brand A cost 1.50
30 ounces of water of brand A cost 2
20 ounces of water cost 1.50/20 = 0.075 dollar per ounce
30 ounces of water cost 2/30 = 0.0677 dollar per ounce
She will have $500 in 5 days because when she takes out the 20 every week she will have had $100 so to make $500 she will have to have made 5 $100