1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
marin [14]
3 years ago
12

Solve equation below 25= y over 4 + 22​

Mathematics
2 answers:
dolphi86 [110]3 years ago
7 0

Answer:

y=650

Step-by-step explanation:

First add 25=y/(4+22) to get 25=y/26 then multiply both sides by 26 for y=650

Citrus2011 [14]3 years ago
7 0

It's pretty short but here it is (yes I wrote that to exceed the 20 word limit and I am still doing it)

You might be interested in
A gym membership charges an initial
anastassius [24]

Answer:

the gym that has 150, will take 2 months and the gym that has 50 will take 6 months

first gym:

150

300

second gym:

50

100

150

200

250

300

8 0
3 years ago
Is 13.654 ratinal or irratinal?
Airida [17]

Answer:

rational

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The area of the shaded section is 63 square units. What is the value of x ? Help
Juli2301 [7.4K]
I found an image that corresponds to the above question.
The shape was a rectangle. Its width is 7 units, its length is x.
The shaded area of the rectangle forms a trapezoid.

Area of a trapezoid = [(a+b)/2] * h

63 sq. units = (7+x)/2 * 7
63/7 = (7+x)/2
9 = (7+x)/2
9*2 = 7 + x
18 = 7 + x
18 - 7 = x
11 = x

The value of x is 11 units. It is the length of the rectangle.

Area of the trapezoid = (a+b)/2 * h
63 = (7+11)/2 * 7
63 = 18/2 * 7
63 = 9 * 7
63 = 63 

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Your DVD membership costs $16 per month for 10 DVD rentals. Each additional DVD rental is $2. a. Write an equation in two variab
Anarel [89]

Answer:

a. C(x) = $16, if 0 ≤ x ≤ 10

   C(x) = 2x - 4 if x > 10

b. Independent: Number of DVD rentals

   Dependent: Monthly cost of rentals

c. $26

Step-by-step explanation:

a. The cost (C) of renting 'x' DVDs is given by:

If 10 ≤ x ≤ 10

C(x) = $16

If  x > 10

C(x) = 16 + 2(x-10)

C(x) = 2x - 4

b. Since the cost depends on the number of DVD rentals, cost is the dependent variable and number of DVD rentals is the independent variable.

c. For x = 15:

C(15) = 2*15 - 4

C(15) = $26

It costs $26 to tent 15 DVDs in one month

5 0
2 years ago
A cashier can ring up 12 items per minute. How long will it take the cashier to ring up 72 items? ​
Talja [164]

Answer:

So it will take 6 minutes to ring up 72 items.

Step-by-step explanation:

Well this seems pretty simple just have to reads the question and know what to find.

So what we know :

A cashier can ring up 12 items per minute

So :

1 minute = 12 Minutes

And we have to find :

How long for 72 items

So since we know he can do 12 in a minute and it is asking how many minutes it will take for 72 we can divide.

So :

72 / 12

=

6

So it will take 6 minutes to ring up 72 items.

I hope this helps!

If you have any questions or concerns feel free to message me or comment. :)

8 0
2 years ago
Other questions:
  • A town council wants to estimate the proportion of residents who are in favor of a proposal to upgrade the computers in the town
    13·2 answers
  • Write the standard form of an equation with p=12, phi=pi/4
    12·2 answers
  • Please help. Explain using complete sentences
    11·2 answers
  • What is the unit and unit rate for $7.96 5 pounds
    12·1 answer
  • The graph of a quadratic function is given below. What is the domain and range? *​
    15·1 answer
  • I'll mark brainliest!
    7·1 answer
  • Lionel is planning a one-day outing
    7·1 answer
  • Hi again. I'm bb and needs more help with maths if you can helps me :3
    14·2 answers
  • A the population of bacteria in a petri dish is represented by
    15·1 answer
  • Help and Plz make sure it’s right
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!