Answer: 3
Step-by-step explanation: QPEX VERIFIED JUST DID IT
What is 100% of the mass ?
We have an inequation:
x/3 < 3
⇒ x < 3*3
⇒ x < 9
The final answer is x < 9~
Answer: 1 pound of cheese cost $4.2
Step-by-step explanation:
Nola purchased 2.5 pounds of cheese for 10. $50
Her mother purchased 3 pounds of the same cheese for $12.60
If the cost of the cheese varies directly with the number of pounds purchased, it means that the higher the pounds of cheese purchased, the higher the cost
To determine the the cost of 1 pound of cheese, we wound divide the the cheese by the number of pounds bought.
It becomes 10.5/2.5 = 4.2
Hey! The surface area is 294. Have a great day. :-)