1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
-Dominant- [34]
3 years ago
8

jacob has a box of 2 hundred cubes he also has a bag of 40 cubes. how many trains of 10 cubes can hw make?

Mathematics
1 answer:
Verizon [17]3 years ago
6 0
200+40=240
each train cost 10
take 240/10=24trains
You might be interested in
What statement is true about perpendicular lines?
Murrr4er [49]
The lines are in the same plane but never intersect
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the common difference for the sequence shown 1/4,5/16,3/8
Vladimir79 [104]
<span>common difference for the sequence = 1/16

cause
1/4 = 4/16
and
3/8 = 6/16

so
4/16 + 1/16 = 5/16
5/16 + 1/16 = 6/16

</span>
4 0
3 years ago
Please Help, this is math problems
MariettaO [177]

Answer:

1/8 for the first one then 1/6 for the second one

Step-by-step explanation:

 

5 0
2 years ago
Find the unknown side of the triangle when x =<br> 12 in and y = 5 in.
Hatshy [7]

Answer:

13

Step-by-step explanation:

As x and y are perpendicular - we can use pythagoras.

So, The length of side x squared + The length of side y squared = The missing length squared.

12^2=144

5^2=25

144+25=169

sqrt169=13

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the common difference for the given sequence. Type a numerical answer in the space provided. Do not include spaces in your
Blizzard [7]
The answer is -7....
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which equation represents a graph with a vertex at (1, –6)?
    12·2 answers
  • BRAINLIESTT ASAP! PLEASE HELP ME :)
    5·1 answer
  • Which of the following lines the parallel to the line y-9=7(x+5)
    9·1 answer
  • In a certain game a player can solve east or hard puzzles. A player earns 30 points for solving an easy puzzle and 60 points for
    6·1 answer
  • 2*3 help needed help ASAP
    13·1 answer
  • Larry paid $3.20 for 64 ounces of milk. How much did each ounce cost?
    7·1 answer
  • Margie wants to collect 3600 cans of food to donate to the community food bank.She plans to collect equal number of can for 4 mo
    11·1 answer
  • चुनाव आयोग के कार्यों को लिखिए।​
    7·1 answer
  • Simplify the expression -6^-4. Is the result the same as simplifying the expression (-6)^-4? Explain
    12·1 answer
  • R (-3,1) and S (-1,3) are points on a circle. If RS is a diameter, find the equation of the circle.​
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!