15.50 for 6 lbs......15.50/6 = $ 2.58 per lb
Answer:
Graph A passes THrough the Center making it proportional when graph B is not passing
Step-by-step explanation:
First simplify
x-4y-8=3/4-10y
add 10y both sides and add 8
x+6y=8+3/4
times 4 both sides
4x+24y=32+3
4x+24y=35
5y-3(6-7/8)=5x-4y+3
add 4y both sides
9y-3(6-7/8)=5x+3
distribute
9y-18+21/8=5x+3
minus 5x both sides
9y-5x-18+21/8=3
add 18 to both sides and minus 21/8 both sides
9y-5x=21-21/8
times 8 both sides
72y-40x=147
72y-40x=147
so we got
24y+4x=35
72y-40x=147
multiply first equation by -3 and add to 2nd
-72y-12x=-105
72y<span>-40x=147 +</span>
0y-52x=42
-52x=42
divide both sides by -52
x=-21/26
sub back
24y+4x=35
24y+4(-21/26)=35
using math
y=497/312
the solution is
Answer:
<em><u>hope</u></em><em><u> </u></em><em><u>it</u></em><em><u> </u></em><em><u>is</u></em><em><u> </u></em><em><u>helpful</u></em><em><u> </u></em><em><u>to</u></em><em><u> </u></em><em><u>you</u></em><em><u> </u></em>
Step-by-step explanation:
.....
You could find the need of pine board by finding the perimeter of the frame. But first you need to equalize the units, because one of them is in feet and the other one is in inches.
18 inches = 18/12 feet
18 inches = 1.5 feet
perimeter = l + w + l + w
perimeter = 2 + 1.5 + 2 + 1.5
perimeter = 7
The perimeter is equal to 7 feet, therefore Carl needs 7 feet of pine board