1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Katyanochek1 [597]
3 years ago
12

Help with my algebra homework

Mathematics
1 answer:
Maru [420]3 years ago
3 0

Let's solve your equation step-by-step.

2x /5 + 3 = x/10 - 1

Step 1: Simplify both sides of the equation.

2x /5 + 3 =  x/10 - 1

2/5x + 3 = 1/10x - 1

Step 2: Subtract 1/10x from both sides.

2/5x + 3 - 1/10x = 1/10x - 1 - 1/10x

3/10x + 3 = -1

Step 3: Subtract 3 from both sides.

3 /10x + 3 - 3 = -1 - 3

3/10x = -4

Step 4: Multiply both sides by 10/3.

(10/3) * (3/10x) = (10/3) * (-4)

x = -40/3

You might be interested in
Me need help in math:(help fast
Kamila [148]

Answer:

9.5 feet

Step-by-step explanation:

15.5-6=9.5

6 0
3 years ago
Write the number below as a fraction in its simplest form<br> 0.41 recurring
Tomtit [17]

Answer:

12

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Answer all and maybe you can get brainest
zhannawk [14.2K]
-1
29
-46
-46
27
-28
13
-1
-16
38

15
86
-63
-20
-17
-60
87
-36
-16
-42

18
-9
-63
-49
22
-15
-20
-74
27
53

Goes by row, up to down
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Identify the values of a,b, and c that could be used with the quadratic formula to solve the equation. Enter a as a positive int
Goshia [24]

Answer:

a=1

b= -6

c=48

Step-by-step explanation:

x^2=6(x-8)

x^2=6x-48

x^2-6x+48

a,b are the coefficients of x^2 and x

c is the constant value present

Therefore it is basically written as ax^2+bx+c

and comparing with the answer x^2-6x+48,

a=1, b= -6, c=48

7 0
3 years ago
Amy pays $2.70 for 3 apples and 2 bananas. One apple costs $0.40 more than one banana. Let a represent the price per apples.
____ [38]

Answer:

Guess and Check Count by 5 Stop 5 10 15 20 25 2.70÷5 5.2 So then divide the .20 cents remaining and 6 cents more about per apple than banana

8 0
3 years ago
Other questions:
  • The graph below represents which system of inequalities? graph of two infinite lines that intersect at a point. One line is soli
    8·2 answers
  • I am having trouble with this problem. I need to find the lengths of this right triangle. How would you do this?
    5·1 answer
  • Which system of linear inequalities has the point (2, 1) in its solution set?
    11·2 answers
  • Function (T/F) Please help.
    12·2 answers
  • If 6 pencils cost $3.60 what is the unit price of the pencils
    12·1 answer
  • you put 500$ in your bank account. With an intrest rate of 5% how long will it take for the account to reach 600$?
    8·1 answer
  • Zelmas friend told her that she could earn $54 for cleaning up after a birthday party. Zelma wants to calculate the hourly rate
    9·2 answers
  • I WILL GIVE BRAINLIST HELP PLEASE
    15·1 answer
  • Help meeeeeeeeeeeeeeeeeee<br><br> 10 poiiiiintsssss
    7·2 answers
  • Add (1.3t3 + 0.4t2 – 24t) + (8 – 18t + 0.6t2) For each term in the second polynomial, enter the letter showing where that term s
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!