1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Over [174]
3 years ago
15

Mike has $136 to spend at the amusement park.he spends 25%of that money on his ticket into the park.how much does mike have left

to spend
Mathematics
2 answers:
BARSIC [14]3 years ago
4 0

Answer:

102

Step-by-step explanation:


denis-greek [22]3 years ago
4 0
He gave 102. The easiest way to solve this is going to your calculator and type 136 - 25% and hit the equal thing
You might be interested in
A number multiplied by itself and then by itself again gives 1000. What is the number?
sergij07 [2.7K]
It is 10 because 10 to the 3rd power or 10 cubed or 10 x 10 x 10 is equal to 1,000. 10 x 10 = 100 and 100 x 10 = 1,000.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Is this answer correct?
34kurt

Answer:

Step-by-step explanation:

yes the answer is correct

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Carlos performed a transformation on trapezoid EFGH to create E′F′G′H′, as shown in the figure below:
Nataliya [291]

Answer:

90° clockwise rotation or 270° anticlockwise rotation

Step-by-step explanation:

(x,y)=(y,-x)

<em>E(-6,-4)=E'(-4,6)</em>

<em>F(-4,-4)=F'(-4,4)</em>

<em>G(-2,-6)=G'(-6,2)</em>

<em>H(-7,-7)=H'(-7,7)</em>

Therefore, E prime is (-4,6), F prime is (-4,4), G prime is (-6,2) and H prime is (-7,7).

4 0
2 years ago
Use a proportion if two cassettes cost $14.50 How much will 15 cost
aev [14]
Cost/(number of cassettes) = $14.50/2 = x/15

Multiply by 15 to solve
   15*($14.50/2) = x = $108.75

15 cassettes will cost $108.75.
8 0
3 years ago
Can I name my Angle VTS as STV? And use it interchangeably in proving?
swat32

Answer:

both angles are the same, so you can use it interchangeably in proving.

But i suggest you to mantain only one, because it's easier to understand and it looks better.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Which is the graph of x – y = 1
    15·1 answer
  • I need 12/-30 simplified
    11·1 answer
  • A snail moves at a speed of 2.217 inches per minute. If the snail keeps moving at this rate, about how many inches will it trave
    11·1 answer
  • At the movie theatre, child admission is $5.70 and adult admission is $9.75 . On Friday, 173 tickets were sold for a total sales
    9·1 answer
  • A box of rice costs $2.99 for 62 oz. What is the unit cost for 1 oz?
    11·2 answers
  • Describe a cube use the words base edges and vertices in your description
    8·1 answer
  • Help is it a b c or d
    5·1 answer
  • Round to the ten millions place.
    8·2 answers
  • The populations of two cities after t years can be modeled by -150t+50,000 and 50t+70,0000 . What is the difference in the popul
    8·1 answer
  • An auto mechanic charges (C) an initial fee of $50 and then $40 per hour. If (h) represents hours, how much will the mechanic ch
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!