1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elenna [48]
3 years ago
8

The parabola y=x^2 is shifted up by 4 units , what is the equation of the new parabola

Mathematics
1 answer:
Gekata [30.6K]3 years ago
5 0

Answer:

y= (x^2)+4

Step-by-step explanation:

If outside of the parentheses, the function can move up or down. So, by adding 4 to the function/parabola, you shift the equation up by 4 units.

You might be interested in
What is the percent for 10.44?
e-lub [12.9K]
10.44 = 1044/1000 = 104.4%
7 0
3 years ago
Which of the following coordinate planes shows the graph of the function y-3=-2(x+2)?
Ugo [173]

Answer:

-5=x

Step-by-step explanation:

3=-2 (x+2)

-2 (x+2) = -2x-4

3=-2x-4

-4 from 3 and -4

= -7=-2x

do the opposite "-2 to +2 "

=-5=x

8 0
3 years ago
Use properties to evaluate 7/5(1/4 divide 7/4)(-10)
cricket20 [7]
The answer isssssss c -2
3 0
3 years ago
To mix plaster for a dental model, 45 milliliters (mL) of water are used for 100 grams (g) of plaster. How many milliliters (mL)
Tomtit [17]
\begin{array}{ccc}45\ ml&-&100\ g\\\\x\ ml&-&250\ g\end{array}\ \ \ |cross\ multiply\\\\\\100\cdot x=45\cdot250\\\\100x=11,250\ \ \ |divide\ both\ sides\ by\ 100\\\\\huge\boxed{x=1,125\ (ml)}
6 0
3 years ago
A tree house costs $530. You plan to save $10 each week. Your parents will help pay $80 of the cost. Your savings plan can be mo
ivanzaharov [21]
The answer would be 45 weeks, since you do 530-80 since that is the part the parents will foot, which will be 450 left. Then you do that divided by 10 since you plan to save 10 dollars a week and therefore are left with 45 weeks.
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Is thirty six and nine thousandths bigger from four tens
    7·1 answer
  • At a store, apples cost $5 for 2 pounds. Which of these is the value of the ratio of dollars to pounds of apples?
    12·2 answers
  • a recipe cause for 4 cups of flour and 1 1/4 cups of milk how much milk do you use for 2 cups of flour
    14·2 answers
  • Can some help me with 13 14 15 and 16 please
    7·1 answer
  • The sum of two numbers is 24 and there quotent is 3
    13·1 answer
  • PLEASE HELP!!<br><br><br>I will give brainliest!
    12·1 answer
  • Which of the following intervals expresses:<br> -5
    10·1 answer
  • Answer this please screenshot 1 is to help answer screenshot 2. What doess 100 mean and 1/2 mean
    13·1 answer
  • • are equal for _____ value of the variable. • can be reduced or rewritten to look the ______ . Only ______ real value for the v
    8·1 answer
  • F(x) = x^2 + 5x - 1 is shifted 3 units left the result is g(x). What is g(x)?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!