1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
IgorC [24]
3 years ago
9

What is the total surface area of the square pyramid in square inches

Mathematics
1 answer:
sladkih [1.3K]3 years ago
8 0
7x9=63
63÷2= 31.5x4
126= area of the triangles

7x7= 49= area of the square.

126+49= 175 ft
You might be interested in
Emma had $2.40 to spend on seven pencils. After buying them she had $1.00. How much did each pencil cost?
OlgaM077 [116]

Answer:

Each pencil costs 20 cents

Step-by-step explanation:

2.40 - 1 = 1.40

1.40/7 = 0.2

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
In order to reduce their debt, the Johnsons sold some real estate property valued at $165,000 for $143,000. They paid off a loan
Pepsi [2]
The correct answer is option "b", "<span>The Johnsons increased their liquid assets".

</span><span>The inquiry is giving us the accompanying situation: "so as to reduce their debt, the Johnson's sold some land property esteemed at $165,000 for $143,000. They paid off an advance adjust of $100,000 and put the rest in investment funds." We can see that they really lost cash - they got for the house not as much as the house is worth - they diminished their net esteem. Be that as it may, they have more money that they can utilize (the investment funds) - this is called liquid assets,  so the right answer is b, The Johnsons expanded their liquid assets.
</span>
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Eleanor and her little sister Joanna are responsible for two chores on their family’s farm, gathering eggs and collecting milk.
iris [78.8K]

Answer:

4 dozens

Step-by-step explanation:

<em>Find Eleanor and Joanna's ratio of eggs to milk</em>

Eleanor:

<em>Dozen eggs : gallons of milk</em>

9 : 3

3 : 1

Joanna:

<em>Dozen eggs : gallons of milk</em>

2 : 2

1 : 1

<em>They gather one gallon of milk each which means Joanna has 1 dozen eggs and Eleanor has 3 dozens of eggs.</em>

Total dozen of eggs = 3 + 1 = 4

Therefore, total dozen of eggs the family have per week is 4 dozens.

4 0
3 years ago
Miles sells 3 raffle tickets for $18 and 4 tickets for $24. The pattern for the price of the tickets is the same. How much money
serg [7]

Answer:

If Miles sells 6 tickets the money he will collect be <u>$36</u>.

Step-by-step explanation:

Given:

Miles sells 3 raffle tickets for $18 and 4 tickets for $24.

The pattern for the price of the tickets is the same.

Now, to find the money miles will collect if he sells 6 tickets.

Let the money Miles will collect be x.

The ticket if sells will be 6.

As, Miles sells 3 tickets for $18.

And the pattern for the price is same.

<em>So, 3 is equivalent to 18.</em>

<em>And, 6 is equivalent to </em>x.<em />

Now, to get the money by using cross multiplication method:

\frac{3}{18} =\frac{6}{x}

<em>By cross multiplying we get"</em>

<em />3x=108<em />

<em>Dividing both sides by 3 we get:</em>

x=36.

<u><em>The money MIles will collect = $36.</em></u>

Therefore,  if Miles sells 6 tickets the money he will collect is $36.

5 0
3 years ago
Show math equation of 5x + 6x equation
IgorC [24]
5x + 6x = x(5 + 6) = x(11) = \boxed{11x}
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • When I'm with my factor 5 , my product is 20 . what number am I ? explain ..<br> plzz helpp !
    13·2 answers
  • PLEASE ASAP See attached picture
    11·2 answers
  • What is 66% of 75? <br> 25 <br> 33 <br> 40 <br> 49.5 <br> 66
    6·2 answers
  • If MNO IS NMO what statement best describes triangle MON?
    5·2 answers
  • Universal pet house sales sells vinyl doghouses and treated lumber doghouses
    6·2 answers
  • 5√-54 in simplest radical form
    12·2 answers
  • A rectangular pyramid is sliced such that the cross section is perpendicular to its base and the cross section does not intersec
    9·2 answers
  • Fill out the table, enter the slope &amp; y-intercept.<br><br><br> HELP!! please! thank you
    11·1 answer
  • Image below please answer for brainleiest
    5·2 answers
  • Write an inequality relating m
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!