1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sweet-ann [11.9K]
3 years ago
10

What is 18/30 in simplest form?

Mathematics
2 answers:
Brut [27]3 years ago
8 0
3/5 is the answer because I cross multiplied 30 x 3 is 90 and 18 x 5 is 90
qaws [65]3 years ago
3 0
To simply this, you just divide the numerator and denominator by its GCF (Greatest common factor)

Factors of 18 : 1,2,3,6,9,18
Factors of 30 : 1,2,3,5,6,10,15,30
As you can see, the great common factors of 18 and 30 is 6.

So divide 18 by 6 and 30 by 6, and you get 3 and 5

Therefore, the simplest form is 3/5
You might be interested in
Simplify the following:
marin [14]

Answer:

no one can do it

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Write the expression 3*3*3*3*3 in exponential notation
makvit [3.9K]

Answer:

3^5

Step-by-step explanation:

becuase 3*3*3*3*3

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
When Sarah divided a number by 5, the quotient was 147 with a remainder. What is one possible dividend? With a complete sentence
erastovalidia [21]

Answer: possible dividend is 736, 737, 738, 739

Step-by-step explanation: The remainder cannot be divided by 5 so it can be 1, 2, 3 and 4 added to (147 ×5)

6 0
2 years ago
Below is a partially eaten pie. If 1/4 of the pie below is eaten, what fraction of the original whole pie remains?
riadik2000 [5.3K]

Answer:

3/4 of the pie remains

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Four friends paid a total of $32 for movie tickets. What is the ratio $32 for 4 people written as a unit rate?
ddd [48]

32/4=8/1

$8 for 1 person

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The sum eighty two dollars to spend on seven books after buying them she had twelve dollars how much did each book cost
    13·1 answer
  • Suppose that a customer is purchasing a car. He conducts an experiment in which he puts 10 gallons of gas in the car and drives
    12·1 answer
  • The domain of a relation R is the set of real numbers. x is related to y under relation R if dxe ≤ dye . Select the description
    13·1 answer
  • Misha used 1/4 of a carton of 12 eggs to make a omelet.How many eggs did she use?
    11·2 answers
  • A bedroom is shaped like a rectangular prism. The floor has a length of 4.57 meters and a width of 4.04 meters. The height of th
    9·1 answer
  • If 3 cooking spoons cost 12 dollars,<br> how much do 16 cooking spoons cost?
    10·1 answer
  • Hola amigos, como estas! I need some with with this: If you have a bowl with 27 apples and you take away four, how many do you h
    10·2 answers
  • Megan has three and 2/3 NERDS ropes to split into 1/5 length pieces. If she shares these pieces with as many friends as possible
    15·1 answer
  • Please help me with this
    5·1 answer
  • Prove that the two circles shown below are similar.​
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!