1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nataly_w [17]
3 years ago
11

I do not get it can someone pls help me ill apreciate it

Mathematics
1 answer:
mina [271]3 years ago
4 0
One thing, Check your multiplication and dividing situation.
You might be interested in
Which expression is equivalent to the one below?
FromTheMoon [43]
9 divided by 13 = 9/13

None of the answer above
Should be: 9 • 1/13
7 0
3 years ago
Item 5 Identify the terms, coefficients, and constants in the expression 6 + n x n + 1/2d
Alenkasestr [34]

Answer:

Terms (Variables) =  x , d . Their corresponding coefficients = n^2 , 1/2 . Constant = 6

Step-by-step explanation:

6 + n x n + 1/2d

6 + n^2 x + 1/2d

Terms (Variables) =  x , d . Their corresponding coefficients = n^2 , 1/2 . Constant = 6

7 0
3 years ago
Which of the following is not an expression
7nadin3 [17]
Correct me if I’m wrong but I believe it is C
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
A recipe calls for 2 1/5 cups of chopped tomatoes and 3 2/5 cups of diced turnips how many more cups of turnips did the recipe c
Zarrin [17]
The answer would be 1 1/5 more turnips. 
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The poster shows how many of its games of football team has won so far.Express this information as a fraction a,percent and as a
Harrizon [31]
12/15
Divide 12 by 15 and then you should get 0.8
0.8 is obviously equal to 8/10ths or 80% 
Hope this helps :)
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Christian used 2/3 of a bottle of soap. To determine how much soap was left, he took the original amount of x ounces and calcula
    13·1 answer
  • Is 7,849 a reasonable answer for 49 x 49?
    13·1 answer
  • Evaluate the expression 2m+2n if m=9 and n=3
    8·2 answers
  • 1) 7b – 37 = 4(5b - 6)
    5·2 answers
  • Carrie is buying bulk candy for a high school fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar
    9·1 answer
  • Please answer this correctly
    13·2 answers
  • The second one is -3
    15·1 answer
  • Question: what would be the vertical intercept of the line and what would it represent? Help me please ill give brainliest
    14·1 answer
  • you need 4 teaspoons of cinnamon to make a cake if you up the recipe and use 6 teaspoons of cinnamon what percent increase does
    13·1 answer
  • Find the slope-intercept equation of the line
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!