1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
arlik [135]
3 years ago
6

A proportional relationship between the number of pounds of potatoes (x) and the price in dollars (y) is graphed, and the ordere

d pair (4, 3) is on the graphed line. Part A: What is the price of 1 pound of potatoes? Show your work. (8 points) Part B: What does the ordered pair (8, 6) on the graph represent? Explain in words. (2 points)
(they're is no graph)
Mathematics
1 answer:
vovangra [49]3 years ago
3 0
X = lbs of potatoes and y = price

(4,3)....this means 4 lbs of potatoes cost $ 3

3/4 = 0.75 cents per lb <== 1 lb of potatoes cost 0.75

(8,6)...this means that 8 lbs of potatoes cost $ 6
You might be interested in
Jesse earns $12.62 an hour, plus she earns overtime for hours exceeding 40 hours per week. What is her gross weekly pay for work
san4es73 [151]
40(12.62) + 7(12.62(1.5)) = 504.80 + 7(18.93) = 504.80 + 132.51 =
637.31 <===
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the value of y?
Gelneren [198K]

Answer:

try 70

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Working together, it takes Sam, Jenna, and Francisco two hours to paint one room. When Sam works alone, he can paint one room in
lutik1710 [3]

Answer:  12 hours

Step-by-step explanation:

Given : Working together, it takes Sam, Jenna, and Francisco two hours to paint one room.

When Sam works alone, he can paint one room in 6 hours. When Jenna works alone, she can paint one room in 4 hours.

Let 't' be the time taken by Francisco to paint one room on his own.

Then , we have

Rate of work of  Sam +Rate of work of Jenna + Rate of work of  Francisco =Rate of work they all do together

\dfrac{1}{6}+\dfrac{1}{4}+\dfrac{1}{t}=\dfrac{1}{2}

i.e.  \dfrac{1}{t}=\dfrac{1}{2}-(\dfrac{1}{6}+\dfrac{1}{4})

i.e.  \dfrac{1}{t}=\dfrac{1}{2}-(\dfrac{4+6}{24})

i.e.  \dfrac{1}{t}=\dfrac{1}{2}-\dfrac{10}{24}

i.e.  \dfrac{1}{t}=\dfrac{1}{2}-\dfrac{5}{12}

i.e.  \dfrac{1}{t}=\dfrac{6-5}{12}

i.e.  \dfrac{1}{t}=\dfrac{1}{12}

i.e. t= 12

Hence,  Francisco would take 12 hours to  paint one room on his own.

8 0
3 years ago
5=1/3(2x+12)<br><br> Solve for X in simplest form
garik1379 [7]

9514 1404 393

Answer:

  x = 3/2

Step-by-step explanation:

Multiply by 3 and solve the resulting 2-step equation.

  5 = (1/3)(2x +12)

  15 = 2x +12 . . . . . . multiply by 3

  3 = 2x . . . . . . . . . . subtract 12

  3/2 = x . . . . . . . . . . divide by 2

4 0
3 years ago
How do I answer this question ​
Readme [11.4K]

Answer:

x = 4

Step-by-step explanation:

-x + 6 = 0.5x

1.5x = 6

x = 4

5 0
2 years ago
Other questions:
  • 100 POINTS Evaluate.<br><br> -|-7 + 3|<br><br> -4<br> 4<br> -10
    9·2 answers
  • What is the solution to the inequality? 17 &lt; 9 + x
    9·2 answers
  • HURRY PLS HELPP !!!
    8·2 answers
  • NEED HELP ASAP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
    8·1 answer
  • You have come in contact with the Zombie Virus and are now infected with one strand. The
    6·1 answer
  • Can some one plz help me?
    15·1 answer
  • Please answer correctly !!!!!<br> Will mark Brianliest !!!!!!!!!!!!!!
    10·2 answers
  • In the given polygon, AC= 5x - 24, AO= 3. Find x. NO LINKS!!!​
    10·2 answers
  • Please help me on this I don’t understand it<br><br> 3i+(3/4+2i)-(3+3i)
    5·1 answer
  • PLSSS HELP I’LL GIVE BRAINIEST
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!