The answer to your question is r=6
Answer:
Sarah
Step-by-step explanation:
For Sarah
Sarah paid $3.84 for 32 ounces of carrots.
32 ounces = $3.84
1 ounce = x
Cross Multiply
x = $3.84/32
x = $0.12
For Sue
Sue paid $5.20 for 40 ounces of carrots.
40 ounces = $5.20
1 ounce = x
Cross Multiply
x = $5.20/40
x = $0.13
Who paid less per ounce?
Sarah paid less per ounce
14/1 or 14 that could be your answer good luck:)
Answer:
68 degrees
Step-by-step explanation:
triangle = 180 degrees
<BFD = 180 - 90 - 22 = 68 degrees