1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nadusha1986 [10]
3 years ago
6

What is 1.68 divide by 37

Mathematics
1 answer:
Ymorist [56]3 years ago
8 0
0.0454045404540454045404540454045404540 that is repeating for ever.
You might be interested in
HELP PLS<br> BRAINLEIST<br> 10 POINTS
qwelly [4]

Answer:

26 is the answers for the question

4 0
2 years ago
Help me solve 10 and 11 Please. And show your work
Vaselesa [24]
I'm sorry idk how to do it
5 0
3 years ago
Please help me with these problems :(<br><br>-random person who struggles in pre algebra
yKpoI14uk [10]
Hope these help:
#9 
a-4 divided by 5 = 12
5*12 is 60 
60+4 is 64
60 (final answer for a)
#10
n+3 divided by 8 = -4
8*(-4) =  -32
-32 + 3 = -35
 -32 (final answer for n)
#11
6+z divided by 10 = -2
-2 * 10 = -20
-20=6=-26
-20 (final answer for z)
btw, can't see diagram
8 0
3 years ago
The length of a rectangular garden is 8m greater than twice the width the area of the garden is 280m^2 what is the width of the
yarga [219]

Step-by-step explanation:

Given :-

The length of the garden 8m greater than 2 times the width.

Area of the garden is 280 m²

Let us consider the length as x and width as y.

Sp, we can day length as :-

x = 8 + 2y ---(1)

Now, we know that:-

Area of Rectangle = Length × Breadth

280 = x * y

We can replace the value of x now,

280 = y × ( 8 + 2y)

280 = 8y + 2y²

2y² + 8y - 280 = 0

y² + 4y - 140 = 0

Factorise it.

(y -10)(y + 14)

Cancelling -ve value, we get the width as 10 metres.

<u>Hope</u><u> </u><u>it</u><u> </u><u>helps</u><u> </u><u>:</u><u>)</u>

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
a piece of cheese weighting 2/3 pound is to be divided into 8 equal portions. what will be the weight of each portion?
cricket20 [7]

Answer:

1/12 lb

Step-by-step explanation:

2/3 x 1/8 = 2/24 = 1/12

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Plzzz answer Parts A B and C for BRILLIANT answer
    7·1 answer
  • Simplify.<br><br> ​15÷(2+3) pls help
    6·1 answer
  • Mr adams spent $36.25 on 12.5 pounds of nestle crunch. determine the cost per pound of nestele crunch, showing each step in the
    9·1 answer
  • Which of these ordered pairs is a solution to the linear inequality 3y - 2x &gt; 8?
    6·1 answer
  • It cost $1.25 for half a pound of birdseed . What is the unit rate and what does it represent
    13·1 answer
  • What is the expanded form or word form for 3.46 and also for 0.346.
    15·2 answers
  • 8. Suppose Betty saves $200 each month in her 401(k) account. How much less will her monthly take-home pay be? (Assume a combine
    12·1 answer
  • The length of a rectangle is 10m greater than the width. The area is 24m^2
    15·1 answer
  • What is the nth term rule of the quadratic sequence below?<br> 8,14,22,32 ,44, 58, 74...
    6·1 answer
  • What is the answer to 3 to the power of 2, (4x)
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!