1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kaylis [27]
3 years ago
13

Neeedd helllp....plis

Mathematics
1 answer:
Veronika [31]3 years ago
3 0

Answer:

Step-by-step explanationdje7eikskakakosowkdmjxjjmnd

n:

You might be interested in
Alex bought 4 hoodies. Each hoodie cost the same amount and they were on sale for $5 off each. Alex paid a total of $120. How mu
vladimir2022 [97]
Total price equals 4 hoodies times (original price minus $5).

x= original hoodie price

$120= 4(x-5)
Use distributive property to multiply
120=(4*x) - (4*5)
120= 4x - 20
Add 20 to both sides
140=4x
Divide both sides by 4
$35= x

Original hoodie price was $35.

Hope this helps! :)
8 0
3 years ago
This is quadratic equations <br> Help asap!!
lord [1]

Answer:

x = - 3 ± \sqrt{2}

Step-by-step explanation:

x² + 6x + 7 = 0 ( subtract 7 from both sides )

x² + 6x = - 7

using the method of completing the square

add ( half the coefficient of the x- term )² to both sides

x² + 2(3)x + 9 = - 7 + 9

(x + 3)² = 2 ( take square root of both sides )

x + 3 = ± \sqrt{2} ( subtract 3 from both sides )

x = - 3 ± \sqrt{2}

3 0
2 years ago
I need to find the answer in math for2×2/3 what does it equal
Nataly_w [17]
Here u go the answer is 4/3
6 0
3 years ago
PLEASE HELP ASAP NO TROLLING PLEASE. HELP FIND MISSING TERM
snow_tiger [21]

Answer:

-3x is the answer

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jennifer $12 to spend on lunch and roller rink. Admission to the roller rink is $5.75 Jennifer estimates that she can buy a larg
den301095 [7]
She may or may not because it depends on how much is the food and drink
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Profit is the difference between revenue and cost. The revenue, in dollars, of a company that manufactures televisions can be mo
    5·2 answers
  • -3(4x-2)=90 Solve for x I already know it's not x=-8 because that would equal 102.
    8·1 answer
  • 5,000 ones equal to how many thousands
    9·1 answer
  • One side of a rectangular football field's width is equal to 55 yards. One side of the field's length is 110 yards. Calculate th
    12·1 answer
  • Convert the Cartesian equation 2 xy = 1 in polar equation form.
    7·1 answer
  • A school fundraiser sells 1,200 raffel tickets each ticket costs 2 there is one grand prize worth 100 and 5 smaller prizes 20eac
    5·1 answer
  • DO IT ASAP! Thank you very much!
    8·1 answer
  • Please help explanation if possible
    15·2 answers
  • The cup on the 9th hole of a golf course is located dead center in the middle of a circular green which is 30 feet in radius. Yo
    13·2 answers
  • Which situation below has the highest constant of
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!