1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elena L [17]
3 years ago
8

Please help me with this geometry question:((

Mathematics
2 answers:
melisa1 [442]3 years ago
8 0
The answer is
X = 7.06
Eddi Din [679]3 years ago
5 0

Answer:

7.06

Step-by-step explanation:

Write a proportion using similar triangles.

DF / DG = DE / GE

x / 8 = 15 / 17

x = 7.06

You might be interested in
What multiple of 10 is 78 closest to?<br><br> So 78 rounds to
ludmilkaskok [199]

Answer:

80

Step-by-step explanation:

78 is only 2 from 80 while it is 8 from 70

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simplify the expression
MaRussiya [10]
11) 7 + -10+(4(5+-3)) = 7+-10+8=5

12) (12 +-10)+3x+-1(2x+4x), 12+-10x+3x+-2x+-4x = 12+-13x
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the sum of the interior angles of a convex 14-gon?
Ad libitum [116K]
I hope this helps you

6 0
2 years ago
Help me Solve for X (round to the nearest hundreth)
mario62 [17]
The answer is: <span>16.82
it's tan (angle)=opposite/adjacent</span>
7 0
3 years ago
Ian walked 4 miles in 90 minutes. Bob walked 7 miles in 2.5 hours. Are these rates in proportion? If no, who walked faster?
Yuliya22 [10]

Answer:

<h3>Bob walked faster than Ion.</h3>

Step-by-step explanation:

90/4=22.5

Ian - 1 mile in 22.5 minutes

2x60=120

60/2=30

120+30=150

150/7=21.43

Bob - 1 mile in 21.43

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Consider 7 x 10 to the 3rd power write a pattern to find the value of the expression
    7·1 answer
  • A package of 6 pairs of insulated gloves costs ​$40.14 . What is the unit price of the pairs of gloves ​?
    9·1 answer
  • A fence encloses a square shaped garden. Each side has four fence posts. How many posts are used for the garden fence?
    13·2 answers
  • A science test, which is worth 100 points, consists of 24 questions. Each question is worth either 3 points or 5 points. If x is
    11·2 answers
  • I need help with all the parts
    13·1 answer
  • Five plus negative three
    13·2 answers
  • Mingfa says, "My sister and I have $130 altogether. If my mother gives me another
    12·1 answer
  • Someone KEEPS answering my questions and THERE ANSWERS ARE RIGHT. AHH HOW? srlt2 you smart. Anyways does anyone wanna help me
    5·1 answer
  • What is the value of 2x^-2 y^-2 for x=3 and y =-2
    12·1 answer
  • Please help me! I will mark Brainliest if you answer all of these portfolio questions!
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!