1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nikdorinn [45]
3 years ago
9

A package of 6 pairs of insulated gloves costs ​$40.14 . What is the unit price of the pairs of gloves ​?

Mathematics
1 answer:
Vlada [557]3 years ago
7 0

Answer:

Hence, the unit price of each pair of gloves is $6.69.

Step-by-step explanation:

Here, given the cost of 6 pairs pf gloves  = $40.14

Now, the unit price = Price per unit of the given item

\textrm{Unit Price }  = \frac{\textrm{Total Price of n units}}{\textrm{n}}\\\implies U =\frac{40.14}{6}  =  6.69

or, Unit price of the glove = $6.69

Hence, the unit price of each pair of gloves is $6.69.

You might be interested in
 first correct answer will be marked as branders please help fast
Svetllana [295]

Answer:

even if the first answer is wrong? Just kidding, the first one is -9, second is 0, third is 9, and last is 18

Step-by-step explanation:

-9

0

9

18

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
SOMEBODY HELP PLSSSSS IT WOULD HELP ME ALOTT!!1
Oksi-84 [34.3K]
Would it be 5 ? i’m sorry i’m not very sure.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The dots in the diagram are 1 unit apart. What is the longest segment that can be drawn between two of the dots without
xz_007 [3.2K]

Answer:

the correct answer is C) √5

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Write an algebraic expression that models each word phrase four more than a number b
Alisiya [41]
The answer would be the first choice 4+b
5 0
3 years ago
Bigideasmath.
ratelena [41]
The total number of calories for 18 cups of milk is 1620 calories.
If two cups of milk is 180 calories then divide 180/2 to find the unit rate.
Then multiply 90 by the number of cups (18) and then you get the total number of calories for that many drinks.
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Factor p^2−6−q·(p^2−6)^2
    5·2 answers
  • The product of -6 and the quantity of the sum of a number, x, and 8 is more than -36. what are the possible solutions for the nu
    6·1 answer
  • f(x)= -7^2+8x+2 what is the value of the discriminant of f? How many x-intercepts does the graph of f have?
    11·1 answer
  • Complete the square to rewrite y = x2 + 6x + 3 in vertex form. Then state whether the vertex is a maximum or a minimum and give
    11·2 answers
  • Find the measure of z. <br><br> A. 80°<br> B. 83 °<br> C. 70 °<br> D. 87 °
    15·1 answer
  • A box Jelly fish travels at a rate of 6.5 feet per second. What is the distance after 5 seconds?
    15·2 answers
  • 11. Which statement is true about the characteristics of the three lines in
    13·1 answer
  • What number line represents the solution for the inequality -1\2x&gt;4
    9·1 answer
  • - 7th Grade Work -<br><br> Please help, I really need it T-T
    14·2 answers
  • What is 4/5 +3/2+5/3
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!