Three dozen eggs cost $18.00, How much would one egg cost?
2 answers:
Answer:
SUPER SORRY IF THIS IS WRONG
I believe one egg would cost $2
Step-by-step explanation:
Three dozen eggs is 36 eggs, then 36 divided by 18 is 2. So one egg would be $2.
Again really sorry if I am wrong.
3 dozen = 36 eggs
$18.00 / 36 eggs = 0.5
Each egg cost $0.50
You might be interested in
Answer:
the answer would be 80 :)
<span>Greater than, because millimeters are smaller than yards. i had this question 2</span>
Answer:
About 11.025
Step-by-step explanation:

Answer:
Imagie 1 and 2
monomial function graph look like this
<3 ily
Red
I believe the greatest amount of jucies in all 3 boxes is 9 jucies because the greatest common factor of 36, 18 and 45 is 9.