1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vodka [1.7K]
3 years ago
13

Find missing measure

Mathematics
1 answer:
Margaret [11]3 years ago
8 0

Answer:

60°

Step-by-step explanation:

360 - ( 80+115+10) = 60°

You might be interested in
Find the next number in the sequence.<br><br>25​, 36​, 49​, 64​, ...
ra1l [238]

Answer:

<em>81 </em>

Step-by-step explanation:

25​, 36​, 49​, 64​, ...

36 - 25 = 11

49 - 36 = 13 = 11 + 2

64 - 49 = 15 = 13 + 2

64 + 15 + 2 = <em>81</em>

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
3(x-4)=12-2(x-3) slove for x
photoshop1234 [79]

Answer:

x = 6

Step-by-step explanation:

3(x - 4) = 12 - 2(x - 3)

3x - 12 = 12 - 2x + 6

3x - 12 = 18 - 2x

+2x              + 2x

5x -12 = 18

   + 12   +12

5x = 30

x = 6

If this answer is correct, please make me Brainliest!

4 0
3 years ago
Determine the equation of the graph
laila [671]
There is no graph here
4 0
3 years ago
Jennifer edwards can subscribe to a newspaper for $99 for a year, $67 for eight months, $38 for four months, or $0.30 per day. w
mylen [45]

There are some kinds of subscription to a newspaper given. We have to find which is the best buy for it. We will find each subscription for a year and check which one is the lowest.

$99 for a year.

$67 for 8 months.

So for 1 month we will get by dividing it by 8.

We know that there are 12 months in a year.

So for 1 month = $67/8 = $8.375.

For 12 months = $(8.375)×12 = $100.5

So when the subscription is $67 for 8 months, it will take $100.5 for a year.

$38 for 4 months.

For 1 month = $38/4 = $9.5

For 12 months = $(9.5)×12 = $114

So when the subscription is $38 for 4 months, it is $114 for a year.

$0.30 per day.

We know that there are 365 days in a year.

So for 1 day = $0.30

For 365 days = $(0.30) × 365 = $109.5

So when the subscription is $0.30 per day, it is $109.5 for a year.

So the lowest is $99 for a year.

So we can say $99 for a year is the best buy.

6 0
3 years ago
the graph to the right shows the relationship of the amount of time in seconds to the distance in feet run by a jaguar. what dow
oksano4ka [1.4K]

Answer:

describe the distance covered by jaguar in 5 secs

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of the following is a false statement?​
    10·2 answers
  • What is the coefficient of x^4y^4 in the expansion (x+y)^8?
    11·1 answer
  • Solve the formula 27a+1/2b=4 for a.
    7·2 answers
  • Help please I give brainliest
    13·2 answers
  • 25−3x=40 what does x equal
    14·2 answers
  • Ce inseamna suprafata
    5·1 answer
  • Solve the following system of linear equations by elimination through addition.
    13·1 answer
  • Find -2(3 - 8) + 3 (12 - 8)<br> What is the answer to this question?
    13·1 answer
  • Select which of the following are surds
    9·1 answer
  • Match the polynomial expression on the left with the simplified version on the right.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!