1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
irakobra [83]
3 years ago
10

Can someone plz answer this correctly and quickly.

Mathematics
1 answer:
rosijanka [135]3 years ago
7 0
V = \pi \pir^{2}h

1. Find the radius. 

8/2 = 4

2. Square the radius.

4^{2} = 16

3. Multiply that by pi.

3.14 * 16 = 50.24

4. Multiply that by the height.

50.24 * 20 = 1004.8

5. Now find 60% of that.

1004.8 * 0.6 = 602.88

V = 602.88 m^{3}

Honestly, it's been a while since I've done this, but I believe this is the answer.
You might be interested in
A jet flies over the Air Force Base at 10:20 a.m. At 10:32 a.m., the plane passes over the Navy Base Station, 120 miles away. Ho
kati45 [8]
So first calculate the time between the plane flied over the Air Force Bases (AFB) and Navy Base Station (NBS):
(time passed Air Force Bases) - (time passed Air Force Bases) = 10:32 - 10:20 = 12 mins
Since we know the distance that plane travel from AFB to NBS is 120 miles and the plane traveled that distance within 12 minutes.
We have
120 miles / 12 minutes = 10 miles / minute
Calculate it into miles per hour (60 minutes):
10 miles/minute x 60 minutes = 600 miles per hour.
ANSWER : 600 mph
3 0
3 years ago
What is the slope of this line?
garri49 [273]

Answer:

-1.5/2

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
How do you solve this !!??(x+y+2)(y+1)
Elena-2011 [213]

Answer:

Step-by-step explanation:

(x+y+2)(y+1)

Opening the brackets

xy + x + y^2 + y +2y +2

y^2 +xy + 3y + x +2

6 0
2 years ago
A caterpillar eats through 2/3 leaves for every 4/5 minutes. What is the unit ratio for leaves eaten through to minutes?
eimsori [14]

Answer:

1 1/5

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
5/7 x 14/20<br><br> Snannan
bearhunter [10]

Answer:

\frac{1}{2}  \: or \: 0.5

Step-by-step explanation:

\frac{5}{7}  \times  \frac{14}{20}  =  \frac{5 \times 14}{7 \times 20}

It can be also written as -

=  >  \frac{5 \times 14}{20 \times 7}  =  \frac{5}{20}  \times  \frac{14}{7}  =  \frac{1}{4}  \times 2 =  \frac{1}{2}

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Evaluate the expression x^4+9x^2 when x=-3
    10·2 answers
  • Number 4 plz help me out
    6·1 answer
  • Hi Genius~<br><br> Can you help me please ? Thanks! Please show and explain your work :)
    13·1 answer
  • On a 10 question multiple-choice test, where each question has 5 answers, what would be the probability of getting at least one
    12·1 answer
  • Ron drew a quadrilateral with 4 right angles and 4 sides with the same length what figure díd he drew
    8·2 answers
  • How many one-degree angles are in a 70 degree angle?
    6·1 answer
  • Show me how to do 12.96÷10
    9·2 answers
  • If 5 gallons of gas cost $17.50, what is the unit price of the gas
    5·2 answers
  • Solve the inequality<br> 7+7(x+4)&gt;21
    5·1 answer
  • I really need help. Only do number 8. please someone.
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!