1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bonufazy [111]
3 years ago
15

The potential energy of an object varies jointly with the mass of the object and the height of the object off the ground. A 25-k

g object has 980 joules of potential energy when it is 4 meters off the ground. Another object has 150 joules of potential energy at 3 meters off the ground. What is the mass of the second object? Round to two decimal places.
Mathematics
2 answers:
Amanda [17]3 years ago
8 0

<u><em>Answer:</em></u>

The mass of the second object is 5.10 Kg

<u><em>Explanation:</em></u>

We are given that the potential energy varies directly with both the mass of the object and its height

<u>This means that:</u>

P.E = kmh .......................> I

<u>where:</u>

P.E is the potential energy

k is the constant of proportionality

m is the mass of the object

h is the height of the object

We are given that a 25-Kg object has 980 joules of potential energy when it is 4 meters off the ground

<u>We will substitute with these givens equation I and solve for k as follows:</u>

P.E = kmh

980 = k × 25 × 4

k = 9.8

<u>This means that:</u>

Potential energy = 9.8 × mass of object × height of object ...........> II

Now, we want to get the mass of an object knowing that its potential energy is 150 joules and its height is 3 meters off the ground

<u>We will substitute in equation II and solve for the mass as follows:</u>

Potential energy = 9.8 × mass of object × height of object

150 = 9.8 × mass of object × 3

mass of object = 5.102 Kg which is 5.10 Kg rounded to two decimal places

Hope this helps :)

xxMikexx [17]3 years ago
4 0

Answer:

This is physics. By the way look the explanation.

Step-by-step explanation:

The formula of Potential Energy is E=mgh, where m is the mass of the object, g the gravitational, and h the height of the object. Given that the potential energy of the object is 150 Joules at 3 meters height, Represent m=E/(g*h), considering g=9.8 m/s^2(Because this value was used for the first object), we get m=150/9.8/3=5.102

Rounding to 2 decimals` 5.10 kg

You might be interested in
9+(6-6)×4+5<br><br> A. 5<br><br> B. 14<br><br> C. 27<br><br> D. 38
Tom [10]

Answer:

14

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Given g(x)=-4(x+4)^2 - 8 what transformations were done compared to the parent function f(x)=x^2 ?
guajiro [1.7K]
A reflection over the x-axis,horizontal shift of 4 in the left direction and a downward shift of 8
3 0
3 years ago
Why is estimation useful when finding actual products and solving real-world problems? ​
Molodets [167]

It's Cause We Study Real-World-Problems  Without Education We wouldn't learn anything so its good to study independently so our brains can grow!  

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is -6 and -4? find the distance between each pair of integers on a number line.
Brilliant_brown [7]
The answer will be 2
8 0
3 years ago
Which one of the following statements is true?
dangina [55]

Answer:

C= to find x, add the given angles

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Which ordered pair cannot be a solution of h(t)=-16^2+80t if h is the height of a ball above ground after t seconds?
    5·1 answer
  • write down the coordinates of the point 5 units to the left of the y axis and 3 units above the x axis
    11·1 answer
  • Solve for c.<br> 4(3 + c)+c=c+4<br> Sun
    9·2 answers
  • What is 2/5 + 1/2 so what is the answer
    15·2 answers
  • The cost for 8.2 pounds of raisins is $13.12. How much does each pound cost? $1.60 $1.61 $1.62 $1.63
    14·2 answers
  • there are 15 tickets in a box each bearing one of the a number from 1 to 15 one ticket is drawn at random from the box find the
    8·1 answer
  • A + 3 ≥ 2<br><br>a. a ≤ -1<br>b. a ≥ -1<br>c. a ≥ 1<br>d. a ≥ 5​
    13·1 answer
  • A:84<br><br> b:92<br><br> c:88<br><br> d:117
    13·2 answers
  • Select the correct answer.<br> Rewrite the following expression.
    14·1 answer
  • i bougth 3 bags of candy and 1 drink for 3.20 dollars. my sister bought 2 bags of candy and 4 drinks for 6.30 dollars. how much
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!