1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
NISA [10]
3 years ago
15

The purpose of Radom sampling in a is to ensure what?

Mathematics
1 answer:
const2013 [10]3 years ago
5 0
It is to insure the experiment does not have bias.
You might be interested in
In a right triangle, measure of one of the acute angles is 10 degrees more than 3 times the measure of the other angle. What are
vivado [14]

Answer:

How do you find the angle of a right triangle with 3 sides?

Step-by-step explanation:

Step 1 The two sides we know are Adjacent (6,750) and Hypotenuse (8,100).

Step 2 SOHCAHTOA tells us we must use Cosine.

Step 3 Calculate Adjacent / Hypotenuse = 6,750/8,100 = 0.8333.

Step 4 Find the angle from your calculator using cos-1 of 0.8333:

4 0
2 years ago
Steps with answers please
olga55 [171]

Answer:

8.D

9.A

Step-by-step explanation:

/

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which one is it please help meee
iragen [17]

Answer:

Matter in its gas state has the most thermal energy than when it is a solid or a liquid.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
A theater wants to build movable steps that they can use to go on and off the stage. They want the steps to have enough space in
earnstyle [38]

Answer:

0.045

Step-by-step explanation:

khan

8 0
2 years ago
The elephant eats 220 pounds of food a day costing $45. The tax on the food is 12%. How much does the zoo spend on elephant food
professor190 [17]

Answer:

$50.4

Step-by-step explanation:

12% of 45 is 5.4

5.4 + 45 = 50.4

Hope I helped! Have a great day :)

4 0
3 years ago
Other questions:
  • PLEASE HELP ME...
    10·2 answers
  • Sally's grocery store is selling eggs for $1.56 a dozen .what is the unit price per egg
    11·2 answers
  • How many triangles exist with the given side lengths?
    14·1 answer
  • These data sets provide the responses of 10 students in class A and class B who were asked how many hours they slept at night.
    5·1 answer
  • Given f(x) and g(x) = f(k⋅x), use the graph to determine the value of k.
    5·2 answers
  • (82 + 2) 3 - 17 PLEASE ANSWER
    13·2 answers
  • Pls help with this math question
    9·2 answers
  • Vinnie is searching online for airline tickets. Two weeks​ ago, the cost to fly from Hartford to Denver was ​$220. Now the cost
    11·2 answers
  • Triangle ABC is shown. The measure of the interior angle at point A is 29° and the exterior angle at point C is 82°.
    8·1 answer
  • A line passes through the point (8,-4) and the y. intercept is -16.​
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!