1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mel-nik [20]
3 years ago
15

I guessed it prob not right but the question is how much money does Darius have at the end of the first 6 months including inter

est

Mathematics
1 answer:
lys-0071 [83]3 years ago
4 0
Use the compound interest formula

A = P (1 + r/n)^(nt).

Here A = unknown; B = initial amount = $300;
r = rate = 0.0218; n = 2 (2 compounding periods per year); and t = 1/2 (year).

Then A = $300 (1+0.0218/2)^(2*[1/2])
           A = $300 (1.0218)^1         or       A = $300(1.0218)   =   $306.54
You might be interested in
Omar buys a pack of 8 towels for 24.00 find the unit price in dollar per towel
mezya [45]

Answer:

um 3

Step-by-step explanation:

whats 24 divided by 3 mate? 3

i mean all u need is a calculator im dumb as hell and i know that...

hope...this helps you :) have a great day

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
If a towns population currently at 50,000 experiences 5% growth every 10 years, what will its population be in 25 years
disa [49]

Answer:

56503

Step-by-step explanation:

this grows exponentialy so at the start it would be 50,000 growing by 5% every ten years. but since there is only 2 ten years in 25 years we must cut the percent in half making 2.5%

Step 1

(50,000×5%)+50,000= 52500

Step 2

(52500×5%)+52500= 55125

step 3

(55125×2.5%) +55125= 56503

5 0
1 year ago
Richard can make 8 dough balls in two hours. If the amount of time is directly proportional to the number of dough balls, how ma
Sergio039 [100]

Answer:

4.5 hours

Step-by-step explanation:

8:2h = 18:x

8x = 18×2h

x = 36h/8

x = 4.5

hope this helps :)

8 0
2 years ago
Question
IRINA_888 [86]

Answer:

m=\frac{5}{3}

Step-by-step explanation:

Given the following question:

Point A = (-2, -9) = (x1, y1)
Point B = (1, -4) = (x2, y2)

To find the slope of a line, we will need to use the formula for slope or rise over run.

m=\frac{y2-y1}{x2-x1}
m=\frac{-4--9}{1--2} =\frac{5}{3}
m=\frac{5}{3}

The slope of the given line is indeed "5/3."

Hope this helps.

7 0
1 year ago
I need help plz help me
Tresset [83]

Answer:

26

Step-by-step explanation:

Because DAC is a straight line we can equate that:

4x - 8 + 34 + 76 - x = 180

3x + 102 = 180

3x = 78

x = 26

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Identify the following series as arithmetic, geometric, both, or neither. ​
    9·1 answer
  • Please help!! Find the slope (-5, -2), (-3, -6)
    6·1 answer
  • Please help out before 8pm !!
    5·1 answer
  • Find 3 consecutive integers such that the sum of the first and twice the second is 16 more than twice the third
    7·1 answer
  • Approximately how many times as great is the volume of a grapefruit with a diameter 16 cm as the volume of a lime with a diamete
    14·1 answer
  • If you take -25 and add -42 what is the amount
    10·1 answer
  • Ak = v+w solve for a
    5·2 answers
  • Leo spent the same amount of time working on each of 5 different weight machines and then spent
    7·1 answer
  • Need help help me guys,​
    6·1 answer
  • Name the characteristics a shape has to have to be defined as the following:
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!