1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
valkas [14]
3 years ago
10

Staci invested $950 five years ago. Her investment paid 7.2 percent interest compounded monthly. Staci's twin sister Shelli inve

sted $900 at the same time. But Shelli's investment earned 8 percent interest compounded quarterly. How much is each investment worth today?
Business
1 answer:
AysviL [449]3 years ago
5 0

Answer:

$1,360.20 and $1,337.35

Explanation:

In this question, we have to used the Future value formula that is shown below:

Future value = Present value × (1 + rate)^number of years

For Staci, it would be

Present value = $950

Rate =  7.2% ÷ 12 months = 0.6%

Number of years = 5 year × 12 months = 60

So, the future value

= $950 × (1 + 0.6%)^60

= $950 × 1.431788412

= $1,360.20

For Shelli,  it would be

Present value = $900

Rate =  8% ÷ 4 quarters = 2%

Number of years = 5 year × 4 quarters = 20

So, the future value

= $950 × (1 + 2%)^20

= $950 × 1.485947396

= $1,337.35

You might be interested in
Singh has found that he needs increasing amounts of alcohol to have the desired effect.  In other words, Singh has developed a(n
Nimfa-mama [501]
Addiction xD Singh has an addiction for drinking.<span />
3 0
3 years ago
Wrigley introduced a new flavor of Orbit brand sugar-free chewing gum, mint mojito, and its introductory price was low so that i
Julli [10]

In this example, Wrigley used the Penetration pricing.

Penetration pricing is one of marketing strategy which aims to attract potential customers by offering lower price as its initial offering.

This pricing strategy helps a new product or service to penetrate the market and attract customers because of the low price offered.

In the question, the introductory price for chewing gum, mint mojito were set low and aims to attract new customers to the product.

In conclusion, Wrigley used the Penetration pricing to attract new customers.

Read more about this here

<em>brainly.com/question/3521758</em>

3 0
3 years ago
Answered - expert verified
ohaa [14]

expert ithegrhrhrrhhehrhhrhrgegrgrhrhbbenehehhe

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Account analysis, high-low. Luwak Coffees wants to find an equation to estimate monthly utility costs. Luwak has been in busines
Inessa [10]

Question Completion:

See attached.

Answer:

Luwak Coffees

1. Water bill is fixed.  Electricity bill is variable.  Telephone bill is mixed.

2. High-Low method:

Water bill = $120 + 0q

Electricity bill = $0.3q

Telephone bill = $140 + $0.02q

where q = the quantity of each cost consumed.

3. Water bill = $120 + 0q

Electricity bill = $0.3q

Telephone bill = $140 + $0.02q

= $260 + $0.32q

4. No solution.  There is no relationship with machine hours, employees, and units with utility bills.

Explanation:

a) Data and Calculations:

Month           Electricity Bill    Kilowatt Hours Used

January            $ 720                       2,400        

February          $ 840                       2,800

March             $1,098                       3,660

April                  $ 810                       2,700

May                 $1,176                       3,920

June               $1,248                       4,160

July                $1,044                       3,480

August           $1,194                       3,980

September   $1,260                       4,200

October        $1,230                       4,100

November    $1,188                        3,960

December  $1,266                        4,220

Telephone Bill $184.

Low cost = Jan  $ 720                2,400

High cost = December  $1,266         4,220

High cost = December  $1,266         4,220

Low cost = Jan                $ 720         2,400

Difference =                     $546         1,820

Variable cost per unit = $546/1,820 = $0.3 per kwh

Fixed cost, using December's figures:

Variable cost = $1,266

Fixed cost = $0 ($1,266 - 4,220 * $0.3)

Telephone bill:

High, June $197.60     2,880

Low, April     178.20      1,960

Difference $18.40        920

Variable cost = $18.40/920 = $0.02

Fixed cost = Total cost - Variable cost

= $197.60 - (2,880 * $0.02)

= $140

Download docx
4 0
3 years ago
Constable Co. reported the following information at December 31, Year 1: Accounts Payable $ 6,750 Accounts Receivable 14,025 Cas
Gemiola [76]

Answer:

$ 96,060

Explanation:

The current assets are accounts receivable,cash and inventory.

The are short term assets that are used in settling short term obligations such as accounts payable  and salaries payable.

Accounts receivable amounted to $14,025

Cash amount is $35,235

Inventory is worth $46,800

Current assets value=$14,025+$35,235+$46,800=$ 96,060.00  

The correct option is the second one with amount of $ 96,060 for current assets

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Which term refers to an economic situation where the large amount of money in circulation creates continuous pressure to raise p
    8·2 answers
  • The following information pertains to Havana Corporation's defined benefit pension plan: ($ in 000s) 2018 2019 Beginning balance
    8·1 answer
  • An asset has an average return of 11.57 percent and a standard deviation of 24.54 percent. What is the most you should expect to
    5·1 answer
  • Hana Coffee Company roasts and packs coffee beans. The process begins by placing coffee beans into the Roasting Department. From
    7·1 answer
  • Polly Khan is trying to calculate the current market rate given the following information: Investor’s have been requiring a 12%
    8·1 answer
  • A company is considering an investment project that would cost $8 million today and yield a payoff of $10 million in 5 years.
    8·1 answer
  • HELP ASAP PLZ!!!! Who would be most negatively affected if lower price limits were not in place? Explain your answer
    10·1 answer
  • This activity is focused on understanding what international business is, why and how it differs from domestic business, why it
    13·1 answer
  • What is least likely and most likely to do ?
    7·1 answer
  • 1. An engineer in 1950 was earning $6,000 a year. Today she earns $60,000 a year. However, on average goods today cost 6.6 times
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!