1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nata [24]
3 years ago
10

Write the equation. Lucy rides her bike 20 kilometers every week. How many kilometers does Lucy ride her bike in 7 weeks

Mathematics
1 answer:
Irina18 [472]3 years ago
3 0

Answer:

140 kilometers in 7 weeks

Step-by-step explanation:

20 km x 7= 140 km

You might be interested in
Stacy and Neil painted 280 ft of their living room wall with 4/5 gallon of paint. How many square feet can they paint with 3 gal
barxatty [35]

Step-by-step explanation:

4/5 gallons for 280 ft² (the ² is missing in the question ...).

3 gallons would be 15/5.

so, what do I need to multiply 4 with to get 15 ?

4×x = 15

x = 15/4

multiplying now also 280 ft² with this factor gives us the answer :

280 × 15/4 = 70 × 15 = 1050 ft²

they can paint 1050 ft² with 3 gallons of paint.

6 0
2 years ago
Help me with this plzzzzzzzz the number under one is three
Black_prince [1.1K]

Answer:

sorry.......dud.....

Step-by-step explanation:

hope some one will help you........

4 0
3 years ago
The lemonade stand at the county fair sells the lemonade at a price of two cups for $3.60. Complete the table at right to find w
kakasveta [241]
$3.60 for 2 cups would be $1.80 for one cup.

$3.60 for 2

$5.40 for 3

$7.20 for 4

$9 for 5

$10.80 for 6

$12.60 for 7

$14.40 for 8



4 0
3 years ago
A package of 5 pairs of insulated socks costs ​$26.45. What is the unit price of the pairs of socks​?
tigry1 [53]

Answer:

$5.29 per pair of socks

Step-by-step explanation:

26.45/5=5.29

3 0
2 years ago
−7=y7 please help me out
Yuri [45]

Answer:

Step-by-step explanation:

y=-1

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Vanessa exercised by walking around a pond. One day she walked 3 3/8 mi. the distance around the pond is 3/8 mi. what equation c
    8·1 answer
  • 3r+2<5 or 7r-10>60 please help me with this problem I have been stumped for awhile
    9·1 answer
  • What is the number of boys in a class if they are 3/5 and girls are 24
    8·1 answer
  • What is 67.5 to the nearest integer
    12·2 answers
  • Compare the value of the 8 in 4,428.37 and 92.85
    7·2 answers
  • PLEASE HELP PLEASE HELP PLEASEEEE
    6·2 answers
  • How much larger is 6.3 x 10^6 than 4.9 x 10^4 ?
    9·1 answer
  • The scale on Chelsea's map is 1 inch equals 35 miles. If the distance between two cities on the map is 4 inches, how many miles
    11·1 answer
  • You deposit 600$ in a savings account.the account earns 10% simple interest per year
    9·1 answer
  • Can someone PLEASE help?? asap
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!