You will need exactly 128 pieces of candy to go on all the cookies.
Step-by-step explanation:
To get to this conclusion you will need to use multiplication to determine the outcome.
Since there are 32 cookies for 8 of your friends and each cookie needs 4 pieces of candy you will need to multiply the pieces of candy per cookie.
32×4=128
Each friend will get 4 cookies each. You will get this conclusion by using division.
32÷8 = 4
Learn more about multiplication at brainly.com/question/12353086
#LearnwithBrainly
Answer:
The area of the region inside the circumcircle of the triangle but outside the triangle is
![A=\frac{27}{4}[\pi-3\sqrt{3}]\ units^2](https://tex.z-dn.net/?f=A%3D%5Cfrac%7B27%7D%7B4%7D%5B%5Cpi-3%5Csqrt%7B3%7D%5D%5C%20units%5E2)
Step-by-step explanation:
see the attached figure to better understand the problem
step 1
Find the area of triangle
we have an equilateral triangle
Applying the law of sines

where b is the length side of the equilateral triangle
we have




step 2
Find the area of circle
The area of the circle is equal to

The formula to calculate the radius of the circumcircle of the triangle equilateral is equal to

where b is the length side of the equilateral triangle
we have

substitute


Find the area


step 3
Find the area of the shaded region
we know that
The area of the region inside the circumcircle of the triangle but outside the triangle is equal to the area pf the circle minus the area of triangle
so

Simplify
![A=\frac{27}{4}[\pi-3\sqrt{3}]\ units^2](https://tex.z-dn.net/?f=A%3D%5Cfrac%7B27%7D%7B4%7D%5B%5Cpi-3%5Csqrt%7B3%7D%5D%5C%20units%5E2)
Answer:
The price of one jar of dipping sauce is $2.98
Step-by-step explanation:
Let
x ----> the price of one bag of chip
y ----> the price of one jar of dipping sauce
we know that
<em>Corinne</em>
----> equation A
<em>Ginger</em>
----> equation B
Solve the system of equations by graphing
Remember that the solution is the intersection point both graphs
using a graphing tool
The solution is the point (1.98,2.98)
see the attached figure
therefore
The price of one bag of chip is $1.98
The price of one jar of dipping sauce is $2.98
First, you must distribute 2(3x-1).
To do that, you will multiply 2•3x, and 2•-1 because you are taking the number outside of the parentheses and multiplying (distributing) it to all the numbers inside
After distributing, the left side of your inequality will be 6x-2
Now you have

To find the value of x, you must subtract an x value from both sides of the equation, as well as a constant from each side.
so you have

And that will make the equation

Now, divide the variable side, ***BUT, because you are dividing by a negative number in an inequality, the inequality will switch sides.
Then, the value of x is greater than or equal to 2
Elena's total cost (C) is 5(9.98 + 24.99 + x)
Since each dog leashes cost $9.98, each bag of dog food cost $24.99 and each crate of egg cost $x, hence:
Total cost (C) = 5 * $9.98 + (5 * 24.99) + (5 * x)
C = 5(9.98 + 24.99 + x)
Therefore Elena's total cost (C) is 5(9.98 + 24.99 + x)
Find out more at: brainly.com/question/21105092