1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andrej [43]
3 years ago
10

Please help with 1c, 2, and 3. i would appreciate if you explained what you did step by step :)

Mathematics
1 answer:
Nikitich [7]3 years ago
8 0
1c . 1.55 or 1 11/20
You might be interested in
Write real world problem that involves a positive and a negative value.then graph the values used in the problem on a number lin
Reil [10]
I got a $5000 scholarship. I spent $300 on a Nintendo Switch. How much money do I have now?
8 0
3 years ago
Need to find A, B, and C!
gtnhenbr [62]

Answer:

Mean: 4.44 add up every number and divide it by how many there is.

Median: 3 put from least to greatest and count till the middle.

Mode: 3 because it appears the most

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following are like radicals? Check all of the boxes that apply
ElenaW [278]
There’s no answer choices to answer
8 0
3 years ago
What is the future value of $845 a year for seven years at an interest rate of 11.3 percent? $6,683.95 $6,075.69 $8,343.51 $8,00
k0ka [10]
The future value of cash whose initial value is $845, at the rate of 11.3% for 7 years will be calculated using the compound interest rate, that is:
A=p(1+r/100)^n
where:
A=future amount
r=rate=11.3%=0.113
time=7 years
thus the future value of our cash will be:
A=845(1+0.113)^7
A=845(1.113)^7
A=$1,787.82 
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Round to the nearest hundredth 4.1553
nirvana33 [79]

Answer:

4.16

Step-by-step explanation:

4.16

because thousanth is 5

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Can someone please explain how to solve it ?? ​
    11·1 answer
  • Suppose that farmers grew an unexpectedly large number of tomatoes this year. How would this increase in production affect the p
    13·2 answers
  • What are the solutions to the expression 4x2+11x−3
    9·2 answers
  • The volume Vof a cylindrical can is represented by the formula V=πr2h, where h is the height and r is the radius. A cylindrical
    7·1 answer
  • 5/4= a= 1 a is? Need help
    10·2 answers
  • Plz Help Plz...<br><br><br><br>this is hard cause im a 7th grader doing 8th grade math plz Help​
    9·1 answer
  • A 5-kilogram bag of cat food costs $18.90. What is the unit price?<br><br> $<br> per kilogram
    13·2 answers
  • Did i pick the right one?
    9·1 answer
  • You are challenged to a lucky draw game. If you draw a face card (K, Q, J) from a standard deck of cards, you earn 10 points. If
    11·1 answer
  • The equation 5y = 6 represents purchasing tubs of yogurt for $6. Which of these equations are equivalent to the equation 5y=6?
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!