1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Liula [17]
3 years ago
15

Preparing for a visit to London, a New York resident exchanged 3,500

Mathematics
2 answers:
goblinko [34]3 years ago
6 0
3,500 U.S Dollars = 2072.72 British Pounds
Aleksandr [31]3 years ago
3 0
It's 28 pounds. 3,500/125 = 28 pounds. 
You might be interested in
The coordinates A(2, 1), B(7, 1), C(2, 4) form what type of polygon?
Elena L [17]
It makes and obtuse right triangle.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simplify:<br><br><br> 2+5(x+3)- (2x-7)(x+2)<br><br> PLEASE SHOW WORK!!!
svetoff [14.1K]

Answer:

2+5(x+3)- (2x-7)(x+2)

7(x+3)- (3x+4x-7x-14)

(7x+21)-(7x-7x-14)

(7x+21)-(14)

7x+21-14

=7x+7

<h2><em>Please mark as brainliest answer!!!!</em></h2>

<em></em>

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Kevin has $26 and wants to rent a bicycle. The bicycle rents for $6.25 per hour . How many hours can Kevin ride without owing mo
Alexeev081 [22]

Answer:

4 hours

Step-by-step explanation:

6.25X4=25 so he'll have an extra dollar


4 0
3 years ago
URGENT Why is social distancing so important in stopping the spread of a virus? Simple: exponential growth. Find out how exponen
vagabundo [1.1K]

Answer:

to be safe

Step-by-step explanation:

the further you are the better, because we don't know who have the virus from who don't have it it's better to be 6 feet apart frome each other where ever you go.

3 0
3 years ago
Sandy has 6 sheets of colored paper. She uses 4 sheets to make posters. She cute the remaining paper into equal rectangles to ma
katrin [286]
Sandy have to make 8 cards
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Plz answer these questions need help
    10·1 answer
  • Theo's mom brought an eight pack of juice boxes at the store for $4 find the unit rate for the juice boxes
    6·1 answer
  • Find the measure of a. <br> (See pic)<br><br> Answer choices:<br> A. 6<br> B. 8<br> C. 3<br> D. 16
    9·2 answers
  • Pepsi is on sale at competing stores in your neighborhood. Store "A" gives you a $2 rebate if you buy three 6-packs at $3 each.
    5·1 answer
  • ANSWER FAST PLZZZZhow many lines of symmetry does this figure have?
    15·2 answers
  • What is the solution to the following system?​
    5·1 answer
  • Compare -7 and -10 which is greater​
    6·1 answer
  • The graphs below have the same shape. What is the equation of the blue<br> graph?
    5·1 answer
  • 3k to the 2 power - 10k - 7
    11·1 answer
  • Is this right? Please hurry and answer
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!