its 3 1/4 you will thank me later :)
Answer:the cost of one day lily = $9 and cost of one pot of ivy = $2
Step-by-step explanation:
Step 1
let day lilies be rep as d
and ivy be represented as i
So that The expression for what Willie spent on 12 day lilies and 4 pots of ivy = $116 be
12 d+ 4i = 116 ---- equation 1
and for Anjali spending $60 on 6 day lilies and 3 pots of ivy be
6d+ 3i = $60------ equation 2
Step 2 --- Solving
12 d+ 4i = 116 ---- equation 1
6d+ 3i = $60------ equation 2
Multiply equation 2 by (2) and subtracting equation 1 from it
12d+ 6i= 120
--12 d+ 4i = 116
2 i= 4
i = 4/2 = 2
TO find d, putting the value of i = 2 in equation 1 and solving
12d+ 4(2) = 116
12d= 116-8
12d= 108
d= 108/12= 9
Therefore the cost of one day lily = $9 and cost of one pot of ivy = $2
Answer:
y=1
Step-by-step explanation:
6x - 11 + 15x + 2 = 180
21x - 9 = 180
21x = 189
x = 9
—
D = 15(9) + 2
D = 135 + 2
D = 137